Fidesz wypadnie z frakcji EPL w Parlamencie Europejskim?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:34
Rząd Węgier rozpoczął "akcję informacyjną o brukselskich planach pobudzania imigracji", zamieszczając plakaty podobiznami Jean-Claude'a Junckera i George'a Sorosa. Napisano na nich, że w Brukseli "chcą wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne", "chcą osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic" i "chcą ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną".  Kampania przeciw Junckerowi została skrytykowana przez Komisję Europejską, a szef Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber zagroził wykluczeniem Fideszu z frakcji.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość Fideszu i EPL? (Puls Trójki)
Viktor Orban
Viktor OrbanFoto: Shutterstock

– Ta reklama poruszyła wielu, a w szczególności przedstawicieli tych partii, które reprezntują Beneluks - powiedział Andrzej Grzyb. Zwrócił uwagę, że kampania dotknęła przewodniczącego KE, który jest z EPL, w której wiceprzeowdniczacym z koleu jest Viktor Orban. Grzyb ocenił, że byłoby lepiej, gdyby Fidesz pozostał w EPL, a porozumienie jest możliwe. – Orban jest "fighterem politycznym" lubi zwarcie. Jak dochodzi do rozmowy bezpośredniej, to on wtedy przechodzi na bardzo koncyliacyjny ton - powiedział Grzyb. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

–- Jean-Claude Juncker nie jest najmocniejszym punktem wizerunkowym Unii Europejskiej – powiedział Karol Karski, przypominając, że zdjęcia zataczającego się polityka obiegły wszystkie światowe serwisy. Dodał też, że nie jest to osoba "zdolna dotrzymywać słowa" w wielu kwestiach. Karski przytoczył też słowa Webera o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii imigrantów w Europie". Europoseł ocenił, że są to wewnętrzne problemy EPL, która po wyborach jeszcze będzie miała mniejszą reprezentację w PE. 

Dlaczego EPL ma stracić pozycję? Jak na układ sił w PE wpłynie odejście po brexicie brytyjskich posłów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Andrzej Grzyb (europoseł PSL, grupa EPL), Karol Karski (europoseł PiS, grupa EKR) 
Data emisji: 7.03.2019
Godzina emisji: 17.45

fc/gs

Czytaj także

Premier Węgier: miejsce Junckera zajmie Timmermans, który jest sojusznikiem Sorosa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 18:11
Premier Węgier Viktor Orban w opublikowanym w niedzielę wywiadzie nazwał "pożytecznymi idiotami" członków Europejskiej Partii Ludowej nawołujących do wykluczenia z EPL jego Fideszu. W opinii Orbana działają oni na rękę swoim politycznym przeciwnikom na lewicy.
rozwiń zwiń