X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premier ogłosił zmiany w OFE. Komentarze ekspertów w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:55
Premier Mateusz Morawiecki uważa, że propozycja zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych eliminuje czynnik niepewności dla inwestorów. Przedstawiony przez rząd plan zakłada przeniesienie ponad 160 miliardów złotych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Jeremi Mordasewicz i Andrzej Sadowski o zmianach w OFE (Puls Trójki)
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej OFE
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej OFEFoto: PAP/Leszek Szymański

Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) uważa, że formuła Otwartych Funduszy Emerytalnych wyczerpała się. Jak mówił, były one stopniowo demontowane i w tej chwili znaleźliśmy się w pułapce.

– OFE nie są w stanie racjonalnie zarządzać pieniędzmi przyszłych emerytów, ponieważ całość swoich środków muszą inwestować w akcje. Oznacza to wysokie ryzyko – tłumaczył gość Trójki. – Po drugie stale jest poddawana w wątpliwość przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych, które cechuje długoterminowe inwestowanie. Jeśli nie wiemy, co będzie z OFE za rok, dwa, trzy, to nie da się racjonalnie lokować pieniędzy – podkreślił ekspert.

Dodał, że już od dawna mówi się również o nacjonalizacji OFE, co spowodowałoby straszny chaos na warszawskiej giełdzie.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) stwierdził z kolei, że OFE miałyby w Polsce szansę funkcjonowania, pod warunkiem, że byłyby funduszami otwartymi, a w rzeczywistości tak nie było, oraz dobrowolnymi.  – Jakim cudem coś, co jest przymusowe, miało być korzystne dla obywatela – zaznaczył ekspert.

W jego opinii, po raz pierwszy rząd mówi o uczciwej prywatyzacji, która polega de facto na zwrocie obywatelom ich własnych pieniędzy, które wcześniej zostały znacjonalizowane.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Jeremi Mordasewicz (doradca zarządu i ekspert Konfederacji Lewiatan) i Andrzej Sadowski (ekspert Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 16.04.2019 
Godzina emisji: 17.45

mr/mk

Czytaj także

Premier: 100 proc. środków z OFE przekazujemy na indywidualne konta emerytalne

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:15
O przebudowie systemu emerytalnego, która ma być ewolucyjna i opierać się na trzech filarach - ZUS, PPK i IKE - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że 162 mld zł zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych będą przypisane do emerytalnych kont blisko 16 mln Polaków.
rozwiń zwiń