X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Kopcińska o zawieszeniu strajku nauczycieli: bardzo dobra decyzja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 19:43
– Decyzja o zawieszeniu strajku nauczycieli jest bardzo dobra. Najważniejsze dla nas wszystkich powinno być dobro maturzystów, by w spokoju i bez zbędnych emocji mogli poświęcić najbliższe dni na przygotowania do egzaminu dojrzałości – powiedziała w Trójce minister Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu.
Audio
  • Minister Joanna Kopcińska o zakończeniu strajku nauczycieli (Puls Trójki)
Joanna Kopcińska
Joanna KopcińskaFoto: Polskie Radio

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty 27 kwietnia, od godz. 6.00, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. "Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który pokaże nowe oblicze naszego protestu. Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością" - dodał.

Czytaj więcej
znp 1200.jpg
Sławomir Broniarz: zawiesiliśmy strajk prawomocną uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZNP

– Powinnością rządu wobec maturzystów i ich rodziców jest to, aby testy odbyły się zgodnie z harmonogramem. Przygotowując się na zakłócenia w czasie egzaminu dojrzałości premier Mateusz Morawiecki stworzył projekt nowelizacji prawa oświatowego. Wszystko po to, by uczniowie mogli w spokoju przystąpić do matur – zaznaczyła Joanna Kopcińska. Minister zauważyła, że rząd jednocześnie będzie dalej poszukiwał dobrych rozwiązań dla oświaty. – Od początku wiedzieliśmy, że nauczyciele zarabiają za mało i trzeba wynagrodzenia podnosić. Stąd w 2017 r. przeprowadziliśmy pierwszą waloryzację pensji, a w 2018 r. podwyżkę – dodała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rzeczniczka rządu podkreśliła, że od września tego roku nauczyciele będą zarabiali 15 proc. więcej i nie jest to jeszcze koniec podwyżek. – Pensje nauczycieli powinny rosnąć, dlatego kolejne propozycje leżą na stole. Niedługo nauczyciel dyplomowany będzie mógł zarabiać 8100 złotych. Do tego dążymy, taki jest cel rządu Mateusza Morawieckiego – komentowała Joanna Kopcińska.

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, co jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rady pedagogiczne - w tym rady pedagogiczne klasyfikacyjne - podejmują uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.

Czytaj więcej
sejm-pap-1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację prawa oświatowego. Teraz ustawa trafi do Senatu

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Joanna Kopcińska (rzeczniczka rządu)
Data emisji: 25.04.2019 
Godzina emisji: 17:45

jp/gs

Czytaj także

Błażej Spychalski o nowelizacji ustawy oświatowej: rozwiązanie nadzwyczajne, ale potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 11:30
- Prezydent Andrzej Duda kilkakrotnie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Państwo musi pokazywać, że w pewnych sytuacjach potrafi podejmować trudne, odpowiedzialne decyzje - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, odnosząc się do przygotowywanych zmian w obszarze prawa oświatowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Mazurek: formuła okrągłego stołu i dyskusji nt. zmian w oświacie nadal aktualna

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:09
- Mimo decyzji ZNP o zawieszeniu strajku posłowie nie wstrzymają prac nad nowelizacją prawa oświatowego, która ma umożliwić klasyfikację uczniów klas maturalnych przez dyrektorów szkół - w razie niezebrania się rad pedagogicznych - zapowiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: z satysfakcją przyjmuję decyzję ZNP o zawieszeniu strajku

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 15:25
Prezes ZNP poinformował, że od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy. - Dobrze, że ta deklaracja padła - oświadczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji po powrocie z Bratysławy ze szczytu państw V4 z udziałem Japonii.
rozwiń zwiń