Zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie. Politycy Nowoczesnej i PiS komentują

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 18:38
– Istotną sprawą, jeśli chodzi o przestępstwa pedofilskie, jest nieuchronność kary. Musi być mechanizm wdrażania postępowania. Tymczasem wiele postępowań w tej sprawie się nie toczyło – mówiła w "Pulsie Trójki" Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu. Do sprawy odniósł się również Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Audio
  • Barbara Dolniak i Bartłomiej Wróblewski o zaostrzeniu kar m.in. za przestępstwa pedofilskie (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ambrozinio

Premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedzieli zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa, w tym za pedofilię. Projekt zmian w Kodeksie karnym trafił do Sejmu, posłowie zajmą się nim prawdopodobnie już w środę.

O tym, czy wspomniane zmiany są potrzebne, mówili w "Pulsie Trójki" Barbara Dolniak z Nowoczesnej oraz Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Wysokość kar jest istotna i musi być adekwatna do rodzaju popełnionego przestępstwa. Ale cóż z tego, jeżeli ten przepis w Kodeksie karnym nie będzie stosowany. Obecnie najcięższe przestępstwa, w tym pedofilia, są uregulowane i grożą za to wysokie kary, ale w wielu przypadkach te postępowania się nie toczyły. Tak naprawdę ofiara zostawała samotna – powiedziała Barbara Dolniak. – Istotną sprawą jest nieuchronność kary. Musi być mechanizm wdrażania postępowania  oceniła wicemarszałek Sejmu. 

Według Bartłomieja Wróblewskiego natomiast istotna jest refleksja również w sądach. – Na przykład w Polsce tylko 4 proc. sprawców zabójstw skazywanych jest na dożywocie. Generalnie istnieje praktyka, zgodnie z którą sędziowie dość ostrożnie stosują karę pozbawienia wolności. Zwykle orzekają w granicach dolnego zagrożenia – stwierdził poseł PiS. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 14.05.2019 
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Czytaj także

Joanna Kopcińska: kary powinny być surowsze, bo inaczej nie pokonamy pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 08:30
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie skutecznie karać osoby, które krzywdzą dzieci. Podczas posiedzenia Rady Ministrów będzie dyskutowana zmiana zaostrzająca kary za pedofilię. Następnie zostaną zaproponowane szczegóły. My nie mówimy, my czynimy - powiedziała Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu.
rozwiń zwiń