X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister rolnictwa: zdrowe krowy z Deszczna nie będą ubite

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 19:02
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w Trójce, że los krów z Deszczna jest pewny. – Podjąłem decyzję, że będą żyły do naturalnej śmierci – mówił. Ubite będą tylko zwierzęta, które okażą się chore, co, jak mowił minister, wynika z przepisów.
Audio
  • Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (Puls Trójki)
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przed posiedzeniem rządu 11 czerwca
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przed posiedzeniem rządu 11 czerwcaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski mówił w Trójce, że krowy muszą być wprowadzone do systemu rejestracji, bo w Europie nie może być zwierząt niewiadomego pochodzenia, nieoznaczonych, bez właściciela. Zwierzęta trzeba też przebadać.

Do tego, jak mówił minister, rolnik z Czarnocina, który chciał przyjąć te zwierzęta, przysłał pismo, w którym zaznacza, że przyjmie krowy pod warunkiem, że będą przebadane, zakolczykowane i zdrowe. Innych zaś nie chce przyjąć, gdyż boi się o zdrowie tych krów, które posiada. 

– Bydło będzie przebadane – i wtedy będziemy oczekiwać na zgłoszenia osób, które zechcą je przyjąć – mówił gość Trójki. Chore zwierzęta zaś, wszędzie na świecie, muszą być ubite – wyjaśniał.

Stado około 180 krów z Deszczna żyło na wolności od szeregu lat, wypasało się na polach rolników. Było pozbawione opieki weterynaryjnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Populacja bobrów

W programie mowa była również o bobrach. W Polsce bóbr, jak mówił minister, swego czasu został mocno przetrzebiony. Zdecydowano się zatem na przywrócenie gatunku. Jednak, jak mówił, założono, że w Polsce będzie około 4 tysięcy bobrów, a szacuje się, że jest ich już około 100 tysięcy. Zaznaczył, że taka liczba zwierząt sprawia problemy rolnikom, a bobry powodują też podtopienia.

Gość Trójki stwierdził, że regionalne dyrekcje ochrony środowiska wydają zgodę na odstrzał tych zwierząt. Jednak, jak mówił, w takim wypadku myśliwy nie można zabrać futra czy mięsa bobra, niewielu zatem chce polować. Więc minister zaproponował uznanie bobra tymczasowo za zwierzę łowne. Zastrzegał, że odbywałoby się to tylko pod ścisłą kontrolą i w określonych warunkach i w określonych porach roku. Jak stwierdził jednak, to jest przede wszystkim problem ministra środowiska. Więcej w nagraniu.

W programie była również mowa o tym, czy rolnikom grozi klęska suszy i o programach nawodnienia i retencji. O tym, dlaczego są one tak bardzo potrzebne – w nagraniu audycji.

W programie mowa była również o przyszłości wspólnej polityki rolnej, dysktuowano też, kto będzie komisarzem do spraw rolnictwa.

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jan Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 11.06.2019 
Godzina emisji: 17:45

agkm/kw