Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. E. Andruszkiewicz: przekroczenie wszelkich granic

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 18:18
– Sądy mają problem z tym, że komisja weryfikacyjna wchodzi i oznajmia, że chce wyprostować pewne rzeczy, uporządkować je – mówił na antenie Trójki Jan Śpiewak (Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), odnosząc się do decyzji ws. ul. Dahlberga 5 i uchylenia decyzji KW. Z kolei Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) podkreśliła, że "sąd tą decyzją przekroczył wszelkie możliwe granice".
Audio
  • Uchylenie decyzji komisji weryfikacyjnej ws. ul. Dahlberga 5. Komentarze (Puls Trójki)
Nieruchomość Dahlbergha 5
Nieruchomość Dahlbergha 5 Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca zeszłego roku ws. nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. Skargę na rozstrzygniecie komisji złożył m.in. nazywany przed media "handlarzem roszczeń" Marek M.

Ustawa weszła w życie po to, żeby zastąpić organy administracji państwowej, które nie zdały egzaminu przy warszawskiej reprywatyzacji. Wcześniej sądy nie miały problemu z tym, żeby unieważniać, zmieniać decyzje sprzed 60-70 lat, stosować bardzo dowolnie dekret Bieruta, na podstawie którego te nieruchomości były najpierw znacjonalizowane, a potem się na nich uwłaszczono – mówił Jan Śpiewak.

1200_PAP_Nowaczyk.jpg
Adwokat od dzikiej reprywatyzacji wrócił do zawodu? S. Kaleta: przykre

Blokowanie Komisji Weryfikacyjnej

Dzisiaj sądy mają problem z tym, że komisja weryfikacyjna wchodzi i oznajmia, że chce wyprostować pewne rzeczy, uporządkować. A sąd mówi, że KW nie ma do tego prawa, że to jest wyłącznie uprawienie sądów. Stąd ten kryzys – podkreślił.

Ewa Andruszkiewicz podkreśliła, że sąd przekroczył swoje uprawnienia. – Sąd w tym momencie postawił się ponad Sejmem, Senatem i prezydentem. Komisja weryfikacyjna działa zgodnie z ustawą. Sąd twierdząc, że komisja nie ma uprawnień do tego, żeby rozpatrywać zwroty nieruchomości sprzed 2017 r., omija ustawę, omija Sejm, Senat, prezydenta – jest ponad to wszystko. Sąd przekroczył wszelkie możliwe granice – zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Ewa Andruszkiewicz (działaczka lokatorska, Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), Jan Śpiewak (działacz społeczny i samorządowy, socjolog, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, od 2017 prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa)
Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 17.45

pb/ml

Czytaj także

Oddalona skarga na decyzje ws. reprywatyzacji. "Zwycięstwo komisji"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:03
- Rozstrzygniecie sądu ws. nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 i wycofanie przez m.st. Warszawa skargi ws. Królewskiej 39 to dwie wygrane komisji weryfikacyjnej - stwierdził jej szef Sebastian Kaleta. Paweł Lisiecki (PiS) zaapelował do ratusza, by wycofał pozostałe skargi na decyzje komisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Kaleta: Warszawa nie wypłaca pieniędzy pokrzywdzonym lokatorom

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:10
- Zgodnie z decyzją komisji odszkodowania pokrzywdzonym lokatorom powinny być wypłacone - mówił na antenie Jedynki Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Jak dodał, ratusz nie wypłaca jednak tych pieniędzy.
rozwiń zwiń