X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. E. Andruszkiewicz: przekroczenie wszelkich granic

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 18:18
– Sądy mają problem z tym, że komisja weryfikacyjna wchodzi i oznajmia, że chce wyprostować pewne rzeczy, uporządkować je – mówił na antenie Trójki Jan Śpiewak (Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), odnosząc się do decyzji ws. ul. Dahlberga 5 i uchylenia decyzji KW. Z kolei Ewa Andruszkiewicz (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) podkreśliła, że "sąd tą decyzją przekroczył wszelkie możliwe granice".
Audio
  • Uchylenie decyzji komisji weryfikacyjnej ws. ul. Dahlberga 5. Komentarze (Puls Trójki)
Nieruchomość Dahlbergha 5
Nieruchomość Dahlbergha 5 Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca zeszłego roku ws. nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. Skargę na rozstrzygniecie komisji złożył m.in. nazywany przed media "handlarzem roszczeń" Marek M.

Ustawa weszła w życie po to, żeby zastąpić organy administracji państwowej, które nie zdały egzaminu przy warszawskiej reprywatyzacji. Wcześniej sądy nie miały problemu z tym, żeby unieważniać, zmieniać decyzje sprzed 60-70 lat, stosować bardzo dowolnie dekret Bieruta, na podstawie którego te nieruchomości były najpierw znacjonalizowane, a potem się na nich uwłaszczono – mówił Jan Śpiewak.

1200_PAP_Nowaczyk.jpg
Adwokat od dzikiej reprywatyzacji wrócił do zawodu? S. Kaleta: przykre

Blokowanie Komisji Weryfikacyjnej

Dzisiaj sądy mają problem z tym, że komisja weryfikacyjna wchodzi i oznajmia, że chce wyprostować pewne rzeczy, uporządkować. A sąd mówi, że KW nie ma do tego prawa, że to jest wyłącznie uprawienie sądów. Stąd ten kryzys – podkreślił.

Ewa Andruszkiewicz podkreśliła, że sąd przekroczył swoje uprawnienia. – Sąd w tym momencie postawił się ponad Sejmem, Senatem i prezydentem. Komisja weryfikacyjna działa zgodnie z ustawą. Sąd twierdząc, że komisja nie ma uprawnień do tego, żeby rozpatrywać zwroty nieruchomości sprzed 2017 r., omija ustawę, omija Sejm, Senat, prezydenta – jest ponad to wszystko. Sąd przekroczył wszelkie możliwe granice – zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Ewa Andruszkiewicz (działaczka lokatorska, Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa), Jan Śpiewak (działacz społeczny i samorządowy, socjolog, współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, od 2017 prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa)
Data emisji: 20.09.2019
Godzina emisji: 17.45

pb/ml

Czytaj także

Oddalona skarga na decyzje ws. reprywatyzacji. "Zwycięstwo komisji"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:03
- Rozstrzygniecie sądu ws. nieruchomości przy ul. Morszyńskiej 27 i wycofanie przez m.st. Warszawa skargi ws. Królewskiej 39 to dwie wygrane komisji weryfikacyjnej - stwierdził jej szef Sebastian Kaleta. Paweł Lisiecki (PiS) zaapelował do ratusza, by wycofał pozostałe skargi na decyzje komisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Kaleta: Warszawa nie wypłaca pieniędzy pokrzywdzonym lokatorom

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:10
- Zgodnie z decyzją komisji odszkodowania pokrzywdzonym lokatorom powinny być wypłacone - mówił na antenie Jedynki Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Jak dodał, ratusz nie wypłaca jednak tych pieniędzy.
rozwiń zwiń