Adam Siwek: wobec "Łupaszki" nie może być żadnych wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 18:21
– Wobec bohatera narodowego, który swoje życie do końca poświęcił Polsce, nie może być żadnych wątpliwości. Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" nie jest postacią kontrowersyjną – mówił w "Pulsie Trójki" Adam Siwek z Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób odniósł się do decyzji białostockich radnych, którzy zagłosowali, by zmienić nazwę ulicy "Łupaszki" na "Podlaską".
Audio
  • Adam Siwek o decyzji białostockich radnych ws. ulicy "Łupaszki" (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ipn.gov.pl

Uroczystość Wszystkich Świętych to szczególny dzień dla chrześcijan. 1 listopada, odwiedzając cmentarze i wspominając tych, którzy zmarli, pojawia się wyjątkowa okazja do tego, by zastanowić się i przemyśleć to, czym jest życie i jak je przeżywamy.

Swoje działania związane z upamiętnianiem poległych, bezimiennych, od lat podejmuje Instytut Pamięci Narodowej. – Wchodzimy w okres w pamięci o tych, którzy odeszli, również walcząc w obronie ojczyzny. Oczywistym kierunkiem generującym największe potrzeby, jeśli chodzi o upamiętnianie, jest Wschód: Białoruś, Ukraina, Litwa – powiedział Adam Siwek z IPN.

cmentarz rodzina 1200.jpg
Ks. dr Jarosław Grabowski: spotkanie z Bogiem jest naszym przeznaczeniem

Siwek odniósł się też do sporu dotyczącego ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Białostoccy radni zagłosowali, by nazwę tej ulicy zmienić na "Podlaską".

– Wobec bohatera narodowego, który swoje życie do końca poświęcił Polsce, nie może być żadnych wątpliwości. Nie jest on postacią kontrowersyjną. Dlatego traktuję deklarację radnych jako polityczną – ocenił. 

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Adam Siwek (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 31.10.19
Godzina emisji: 17.44

kad/mk