Wojciech Skurkiewicz: Marsze Niepodległości powinny być pod patronatem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:13
– Organizatorzy Marszu Niepodległości powinni się pokusić o przygotowanie imprezy o charakterze narodowym, pod patronatem prezydenta – powiedział w radiowej Trójce Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. – Ta impreza od samego początku ma charakter narodowy – ripostował Robert Winnicki, poseł Konfederacji.
Audio
  • Wojciech Skurkiewicz i Robert Winnicki o Marszu Niepodległości (Puls Trójki)
Marsz Niepodległości 2018
Marsz Niepodległości 2018Foto: PAP/Leszek Szymański

– Nie wstydzimy się naszej historii i barw narodowych. Marsz Niepodległości to jest coś, co przyciąga gości z całego kraju – podkreślił wiceszef MON.

Paweł Mucha 663.jpg
Paweł Mucha: decyzje ws. marszu 11 listopada jeszcze nie zapadły

Nie tylko aspekt historyczny

Robert Winnicki mówił, że ta impreza "od samego początku ma charakter narodowy, także dlatego, że zapraszamy wszystkich Polaków, którzy podpisują się nie tylko pod wspomnieniem historycznym, ale też pod postulatami suwerenności państwa, narodu i gospodarki w XXI wieku". – To jest dla nas istotne, by nie traktować tej uroczystości tylko w kategoriach historycznych – wskazał Robert Winnicki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Nastąpią duże zmiany w ruchu

Poseł Konfederacji podkreślił, że począwszy od 2015 roku, zaproszenia na Marsz Niepodległości były wystosowywane m.in. do Kancelarii Prezydenta. Dodał, że w tym roku organizatorzy Marszu Niepodległości nie wysłali takiego zaproszenia.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wojciech Skurkiewicz zauważył, że marsze powinny odbywać się pod patronatem Prezydenta RP. – Myślę, że jak kurz wyborczej rywalizacji opadnie, należałoby usiąść przy okrągłym stole i porozmawiać, o tym, by Marsz Niepodległości był wydarzeniem, które będzie powodem do dumy dla całej prawej strony sceny politycznej – dodał wiceminister. 

Patriotyczne przedsięwzięcia

Wiceszef MON podkreślił, że ministerstwo organizuje w całej Polsce "całe mnóstwo przedsięwzięć, i 10 i 11 listopada". – Ministerstwo Obrony Narodowej jest bardzo mocno zaangażowane. 34 miasta, w których są pikniki, przygotowane przez polskie wojsko, w wielu miejscach Polski wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] MSWiA chce zmian w prawie na Święto Niepodległości. Chodzi o bezpieczeństwo

Podkreślił, że także dla uczestników Marszu Niepodległości przygotowane zostały imprezy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Goście "Pulsu Trójki" komentowali także plakat tegorocznego Marszu Niepodległości, przedstawiający zaciśniętą pięść z różańcem. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Gość: Wojciech Skurkiewicz (minister cyfryzacji), Robert Winnicki (Konferederacja)
Data emisji: 7.11.2019
Godzina emisji: 17.45

mbl/ml

Czytaj także

K. Wołodźko: udział prezydenta w Marszu Niepodległości może być dla niego problematyczny

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
– To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się wydarzeniem bardzo jednoczącym, dziś chyba coraz częściej okazuje się trudne i problematyczne dla polityków związanych z rządzącą partią – powiedział Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: nie będzie porozumienia z Marszem Niepodległości, mamy inne plany

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 20:32
W tym roku rząd nie będzie współpracował z organizatorami Marszu Niepodległości 11 listopada. - Mamy inne plany: wielka uroczystość rocznicowa z udziałem prezydenta, wielki festiwal na Krakowskim Przedmieściu - powiedział Jarosław Sellin w RMF FM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Spychalski: 11 listopada to ważny element naszej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 23:15
Na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślał wysoką rangę obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości.
rozwiń zwiń