Odwołanie Magdaleny Biejat. Posłanka PiS: możliwa analiza sprawy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 19:10
– Jeśli pojawią się głosy społeczne, że to nie była dobra decyzja, to będziemy musieli przeanalizować tę kwestię ponownie – powiedziała w "Pulsie Trójki" posłanka PiS Teresa Wargocka, odnosząc się do wniosków o odwołanie Magdaleny Biejat z funkcji przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Anita Sowińska z partii Wiosna uznała je za bulwersujące.
Audio
  • Teresa Wargocka (PiS) i Anita Sowińska (partia Wiosna) o wnioskach ws. odwołania Magdaleny Biejat z funkcji przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (Puls Trójki)
Posłowie Lewicy Krzysztof Gawkowski (2P), Włodzimierz Czarzasty (3P), Magdalena Biejat (4P), Anna Maria Żukowska (2L), Dariusz Wieczorek (P) oraz Marcin Kulasek (L) podczas konferencji prasowej w Sejmie
Posłowie Lewicy Krzysztof Gawkowski (2P), Włodzimierz Czarzasty (3P), Magdalena Biejat (4P), Anna Maria Żukowska (2L), Dariusz Wieczorek (P) oraz Marcin Kulasek (L) podczas konferencji prasowej w SejmieFoto: PAP/Paweł Supernak

Przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wybrano posłankę Magdalenę Biejat z partii Razem. Parlamentarzystka znana jest m.in. z poparcia dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne czy aborcji do 12. tygodnia ciąży. Ze względu na jej kontrowersyjne poglądy szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki otrzymał już dwa wnioski o odwołanie nowej szefowej komisji – pierwszy we wtorek złożyli posłowie Solidarnej Polski, a drugi w środę Konfederacja.

1200_Biejat_PAP.jpg
"Nie ma zagrożenia". Poseł PiS o obecności M. Biejat w komisji rodziny

Klub PiS dopiero przeanalizuje wnioski

Teresa Wargocka powiedziała, że klub PiS jeszcze nie zapoznał się z wnioskami. Odniosła się do powołania Magdaleny Biejat jako szefowej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – Wychodzimy z założenia, że jeżeli została zgłoszona taka kandydatka z klubu, który miał prawo do obsady dwóch miejsc przewodniczących komisji, to będziemy współpracowali w pewnym porozumieniu. Myślę, że jeżeli pojawią się głosy społeczne, że to nie była dobra decyzja, to będziemy musieli przeanalizować tę kwestię ponownie – stwierdziła posłanka PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak zaznaczyła Anita Sowińska, dla parlamentarzystów Lewicy wnioski są bulwersujące. – Nikt nie powinien być zaskoczony, jakie wartości reprezentuje Magdalena Biejat. Przecież lewica od początku broniła praw kobiet, m.in. do bezpiecznego przerywania ciąży. Wnioski więc świadczą o tym, że zostaje złamane niepisane prawo demokracji. Polacy głosując i wybierając posłów oczekują, że prezydia będą wybrane proporcjonalnie do wyników wyborów – podkreśliła posłanka partii Wiosna.

Projekt limitu 30-krotności składek na ZUS

Parlamentarzystki odniosły się także do projektu ustawy dotyczącej likwidacji od 2020 r. limitu 30-krotności składek na ZUS. Choć we wtorek posłowie mieli nad nim głosować, został wycofany z porządku obrad Sejmu.

Jak stwierdziła Teresa Wargocka, projekt ten potrzebuje jednak szerszych konsultacji. – Trzeba otworzyć nową platformę współpracy z "Solidarnością" i przedsiębiorcami, którzy również włączyli się do dyskusji w tej sprawie. Być może powstanie zupełnie nowy projekt, np. zakładający 40-krotność  powiedziała.

We wtorek Lewica złożyła własny projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada ograniczenie podstawy wymiaru składek w postaci 30-krotności prognozy przeciętnego wynagrodzenia.

pis-1200-pap.jpg
Likwidacja limitu 30-krotności składek na ZUS. PiS wycofało projekt z Sejmu

– Złożyliśmy go, bo projekt PiS-u miał pewne wady. On prowadziłby do tego, że np. prezes PKO BP za kilkanaście lat mógłby zażądać emerytury w wysokości 130 tys. zł. My chcemy ograniczenia do maksymalnej emerytury, czyli do 60-krotności średniej krajowej. To dziś 15 tys. 600 zł, co jest bardzo wysoką kwotą – powiedziała Anita Sowińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość), Anita Sowińska (Partia Razem)
Data emisji: 20.11.2019
Godziny emisji: 17.45

bb/mk

Czytaj także

Wybrano nowych przewodniczących komisji sejmowych. Zobacz, kim są

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 15:40
Dziś odbyły się inauguracyjne posiedzenia 27 z 29 stałych komisji sejmowych. W ich trakcie wybrano przewodniczących oraz wiceprzewodniczących. Najwięcej, bo 16 szefów komisji będzie mieć klub Prawa i Sprawiedliwości, 12 stanowisk przypadło opozycji. Komisja etyki będzie miała rotacyjnego przewodniczącego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Porzucek: poglądy M. Biejat nie wejdą w życie jako polskie prawo

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 22:21
 - Poglądy nowej przewodniczącej komisji polityki społecznej i rodziny nie zostaną wdrożone jako polskie prawo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był także Maciej Konieczny, poseł partii Razem.
rozwiń zwiń