Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są niezawiśli

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:10
– Postępowanie dyscyplinarne nie działało, sędziowie zamiast być karani, byli bronieni. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować reformę sądownictwa – powiedział w radiowej Trójce Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości. W audycji wziął udział również Arkadiusz Myrcha, poseł PO.
Audio
  • Marek Ast: sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN są niezawiśli (Puls Trójki)
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: shutterstock.com/kolbet

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Prezes Tomasz Przesławski: Izba Dyscyplinarna SN będzie nadal orzekać

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wzywa sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od orzekania w prowadzonych sprawach. W ubiegłym tygodniu Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN orzekła, że izba nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, przyznał, że "sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN są w swoich decyzjach niezawiśli i w tym duchu podejmą decyzję". – Już zapowiedzieli, że Izba będzie działać dalej i w tej sytuacji skutków negatywnych dla środowiska sędziowskiego być nie powinno. Apele Małgorzaty Gersdorf anarchizują wymiar sprawiedliwości i wprowadzają element niepokoju. Postępowanie dyscyplinarne nie działało, sędziowie zamiast być karani byli bronieni. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować reformę sądownictwa – powiedział gość audycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Arkadiusz Myrcha, poseł PO, stwierdził, że "każdy, kto jest racjonalny powinien się podpisać pod apelem Małgorzaty Gersdorf". – Pani prezes domaga się realizacji wyroku, który zapadł w TSUE, a Trybunał orzekł, że KRS nie cieszy się walorem niezależności. Izba Dyscyplinarna jest takim sądem w sądzie i dziś mamy tego negatywne konsekwencje. Stworzono taki mechanizm, żeby I prezes SN nie miała żadnego przełożenia na działalność Izby Dyscyplinarnej – mówił.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Ast (przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, PiS) oraz Arkadiusz Myrcha (PO)
Data emisji: 11.12.2019
Godziny emisji: 17.45

dn/mk

Czytaj także

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: ktoś, kto podważa organy sądownicze w Polsce, działa bezprawnie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 13:45
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie ma żadnego prawa, by uznawać, który sąd w Polsce rozstrzyga daną sprawę - mówił w Polskim Radiu 24 marszałek Senior, Antoni Macierewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek o sędziach: "nadzwyczajna grupa" zaczyna kreować swoją politykę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:54
- W Polsce mamy do czynienia z nadzwyczajną grupą, która zaczyna kreować swoją politykę i swój ustrój prawny - ocenił Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości po postanowieniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w sprawie KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń