Gen. Skrzypczak: Iranowi i USA nie zależy na eskalacji konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:26
– Wystąpienie Donalda Trumpa było pojednawcze, a obserwował je cały świat. Nie było w nim gróźb i to dobrze świadczy w sprawie tego konfliktu – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia generał Waldemar Skrzypczak.
Audio
  • Gen. Skrzypczak o konflikcie w Iraku (Puls Trójki)
Wojska w Iraku
Wojska w IrakuFoto: PAP/EPA/STRNGER

Do gwałtownego wzrostu napięcia w stosunkach USA i Iranu doszło po amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, przeprowadzonym w nocy z czwartku na piątek, podczas którego zginął m.in. irański generał Ghasem Solejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds.

Trump 1200.jpg
"Irańska kampania terroru, strachu i szaleństwa nie będzie już tolerowana" – mówił Trump w swoim oświadczeniu.  Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Według resortu obrony USA Iran wystrzelił kilkanaście rakiet balistycznych, które spadły na bazy wojskowe: Al Asad i bazę w Irbil. Amerykańskie władze przekazały, że w ostrzale nie było ofiar. Państwowa irańska telewizja informowała o 80 zabitych "amerykańskich terrorystach".

– Irańskie uderzenie nie było odwetowe. Dysponują oni w swoim arsenale dużo bardziej niebezpiecznymi rakietami. Ich celem nie było zadanie strat Amerykanom, lecz pokazanie Irańczykom determinacje swojego rządu. Obu stronom nie zależy na eskalacji konfliktu, ponieważ Iran w bezpośrednim starciu z USA nie ma szans. W wystąpieniu Trumpa nie było gróźb i to dobrze świadczy. To było pojednawcze wystąpienie, które obserwował cały świat – powiedział generał Skrzypczak.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość audycji przyznał, że uderzenie Iranu na bazy USA "było pozorne". – Iran był zawsze postrzegany jak twórca terroryzmu, natomiast teraz Iran z pewnością będzie ostrożniejszy w tych działaniach. Amerykanie powinni być w Iraku tak długo jak mogą. Wszyscy teraz powinni się skupić na likwidacji ISIS i czas, żeby zakończyć ich funkcjonowanie – stwierdził Skrzypczak.

– Rosjanie są cichym sojusznikiem Iranu, stąd milczą. Wojna nam nie grozi – dodał wojskowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość gen. Waldemar Skrzypczak (generał broni SZ RP w stanie spoczynku)
Data emisji: 08.01.2020
Godzina emisji: 17.45

dn/kr

Czytaj także

Brudziński o sytuacji na Bliskim Wschodzie: nie straszmy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:26
– Budując dobre relacje w ramach NATO z USA, nie możemy zapominać, że mamy instrumenty do tego, by utrzymać bardzo dobre relacje z państwami Bliskiego Wschodu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. Gośćmi audycji byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, minister środowiska Michał Woś, Piotr Zgorzelski z PSL, Andrzej Halicki z PO i Anna-Maria Żukowska z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: ewakuowano ambasadora Polski w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:20
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że ambasador RP w Iraku opuściła ten kraj i wróciła do Polski. Beata Pęksa wyjechała z Bagdadu na prośbę brytyjskiej placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Iranu w Polsce: USA muszą wycofać się z Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 15:22
Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Masud Edrisi Kermanszahi powiedział podczas konferencji prasowej, że "Amerykanie nie mają innego wyjścia, jak tylko wycofać się z regionu". Zlikwidowanego w ataku amerykańskim gen. Kasema Sulejmaniego nazwał "bohaterem w walce z terroryzmem".
rozwiń zwiń