Polska bogatsza od Portugalii. "Jest się z czego cieszyć"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 18:09
– Być może niedługo dogonimy kolejne państwa Europy Zachodniej, ale do najbogatszych wciąż nam bardzo daleko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Bujak, ekonomista PKO Bank Polski, o prześcignięciu Portugalii pod względem zamożności. Zdaniem Marka Lachowicza z Instytutu Jagiellońskiego "wyprzedzenie Portugalii nie byłoby możliwe, gdyby nie wzrost gospodarczy".
Audio
  • Marek Lachowicz i Piotr Bujak o sytuacji gospodarczej Polski (Puls Trójki)
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shtuterstock

"Równo 30 lat od upadku komunizmu i rozpoczęciu reform rynkowych, przegoniliśmy w ubiegłym roku pod względem dochodu na mieszkańca drugi po Grecji kraj zachodniej Europy" – pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pod względem zamożności prześcignęliśmy bowiem Portugalię.

warszawa praga panorama wieczór free shut 1200.jpg
Polska już nie tylko przed Grecją. Pod względem zamożności prześcignęliśmy Portugalię

– Jest się z czego cieszyć. Z drugiej strony można sobie żartować, że Portugalia to jedno z najbiedniejszych państw w Europie Zachodniej. Ale trzeba pamiętać, że pod względem dochodu narodowego na każdego mieszkańca było nam daleko do tego kraju. Być może niedługo dogonimy kolejne państwa Europy Zachodniej. Do tych najbogatszych jednak wciąż jest bardzo daleko – ocenił Piotr Bujak w "Pulsie Trójki". 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według Marka Lachowicza "wyprzedzenie Portugalii nie byłoby możliwe, gdyby nie wzrost gospodarczy". – Siła nabywcza Polaków jest trochę wyższa niż Portugalczyków. Z tego względu w Polsce żyje się trochę taniej – mówił ekonomista. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński), Piotr Bujak (Ekonomista PKO Bank Polski)
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Czytaj także

Maksymowicz: budżet na naukę przewiduje 31 mld zł. To wzrost o 11 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:23
– Budujemy przyszłość pamiętając o przeszłości. Szacunek należy się tym, którzy dawno temu działali na rzecz polskiej nauki jak i tym, którzy ledwo co zakończyli część badań – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń