Wiceminister rozwoju: w tej chwili nie można zwolnić wszystkich firm ze składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:36
– Jestem pewien, że tarcza antykryzysowa pomoże, ale o tym, czy wsparcie będzie wystarczające, zadecyduje to, jak głęboki będzie kryzys – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Audio
  • Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej (Puls Trójki)
Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy o przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o RDS
Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy o przeciwdziałaniu skutkom pandemii koronawirusa zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o RDSFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw tarczy antykryzysowej. Przewiduje on wsparcie państwa w sytuacji pandemii w wysokości ponad 212 miliardów złotych. Tarcza antykryzysowa to pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych oraz utrzymanie miejsc pracy.

Wiceminister rozwoju odniósł się w Trójce do kwestii wsparcia udzielonego mikroprzedsiębiorcom, którzy otrzymali szerszy zakres wsparcia niż właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.  Mikroprzedsiębiorcy to grupa ważna z perspektywy społecznej, wytwarzają dwie trzecie PKB. Z tych powodów przewidzieliśmy dla nich odroczenie ZUS. Natomiast w przypadku małych, średnich i dużych firm taki rozwiązania jak dopłaty dla pracowników też są bardzo istotne  mówił Krzysztof Mazur.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 


Wiceminister rozwoju zaznaczył, że zainteresowanie tarczą antykryzysową będzie na bieżąco monitorowane.  Chcemy zobaczyć, jak w pierwszym miesiącu zadziała tarcza. Jeśli uznamy, że takie rozwiązania, jak zwolnienie z ZUS będzie można rozszerzać na kolejne grupy, to też będziemy to robili  podkreślił gość Trójki. Zaznaczył też, że w tej chwili nie można zwolnić ze składek ZUS wszystkich firm w Polsce, bo spowodowałoby to przestoje w wypłacaniu świadczeń społecznych.

Komentując odrzucenie poprawek senackich, wiceminister rozwoju stwierdził, że "nie było w nich wyliczeń".  Kiedy my, jako rząd, zgłaszamy poprawkę, musimy wyliczyć jej koszt dla budżetu. Senatorzy nie mają takiego obowiązku  stwierdził rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Krzysztof Mazur odniósł się również do propozycji obowiązkowych cotygodniowych testów na obecność koronawirusa m.in. dla pracowników służby zdrowia czy osób zatrudnionych w handlu, a także nowelizacji ustawy budżetowej i szacowanych wpływów z podatku VAT.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Krzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)
Data emisji: 1.04.2020
Godzina emisji: 17.42

mk

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: zachęcamy firmy, które przeżywają kłopoty, do utrzymywania miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:49
- Zgodnie z ustawą wsparcie dla osób samozatrudnionych bądź pracujących na umowę zlecenie jest na jeden miesiąc. Ale jeśli będzie wymagała tego sytuacja, tę pomoc będzie można rozciągnąć na drugi i trzeci miesiąc - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Odniósł się do "tarczy antykryzysowej" i rządowej pomocy dla polskich przedsiębiorców.
rozwiń zwiń