X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przecieki WikiLeaks to poważna sprawa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 19:45
Andrzej Grzyb (PSL): W dyplomacji bardzo ważne jest zaufanie. Brak zrozumienia i wzajemna niechęć bardzo utrudnia rozmowy.
Audio
Andrzej Grzyb
Andrzej GrzybFoto: źr.strona internetowa Andrzeja Grzyba

Andrzej Grzyb, eurodeputowany PSL stwierdził, że ostatnia publikacja WikiLeaks może mieć konsekwencje dla stosunków dyplomatycznych pomiędzy państwami europejskich i Stanami Zjednoczonymi. Ujawnione tam tajne dokumenty amerykańskiej dyplomacji odsłaniają bowiem kulisy negocjacji, które nie powinny być ogólnie dostępne.

– Apel kierowany do firmy WikiLeaks, aby nie publikowała tych materiałów świadczy o tym, że sprawa jest poważna – powiedział.

Jego zdaniem byłoby najlepiej gdyby kraje europejskie nie reagowały nadmiernie nerwowo. Jak powiedział, czasami lepiej powstrzymać się od komentarza, żeby nie potwierdzać zawartych tam informacji.

– Reakcja nadzwyczaj nerwowa potwierdza w stu procentach to co się znajduje w tych materiałach – powiedział. Dodał, że problem mogą być ujawnione tam opinie o niektórych politykach. - W dyplomacji bardzo ważne jest zaufanie. Brak zrozumienia i wzajemna niechęć często utrudnia rozmowy – powiedział.

Grzyb odnosząc się do zarzutów premiera Rosji Władimira Putina, że firmy rosyjskie inwestujące w Unii napotykają przeszkody polityczne, stwierdził, że firmy europejskie również nie mają łatwego życia w Rosji. Kilka firm energetycznych musiało się wycofać z tamtego rynku.

Dodał, że Rosja jest poważnym partnerem Unii. Aby doszło do dalszego zbliżenia z Moskwą potrzebna jest nie tylko modernizacja gospodarcza tego kraju, ale też dostosowanie do standardów europejskich w dziedzinie polityki społecznej.

Grzyb pytany o rezolucję Parlamentu Europejskiego, który pochwalił Ukrainę za postępy gospodarcze, a potępił za obniżenie standardów demokracji stwierdził, że Kijów jest szczególnym partnerem Unii w ramach Partnerstwa Wschodniego. Z tego powodu mamy obowiązek monitorowania sytuacji w tym kraju, a podczas ostatnich wyborów partie opozycyjne kwestionowały ich uczciwość.   

Jego zdaniem Ukraina nadal jest zainteresowana zbliżeniem do Europy. Unia również jest otwarta na Ukrainę i w przyszłości widzi ją  jako swojego członka. Najpierw jednak powinien zostać złagodzony reżim wizowy dla obywateli tego kraju, a potem zawarta umowa o strefie wolnego handlu.

- To dałoby istoty impuls do zmian na Ukrainie – powiedział. Mówienie o konkretnej dacie jest jednak wróżeniem z fusów.

Aby wysłuchać rozmowy "Przecieki WikiLeaks to poważna sprawa" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 (miro)

Czytaj także

Ostrzeżenia i zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 17:37
Premier Rosji wezwał Unię Europejską, by udzieliła Ukrainie kredytu na zapłacenie za rosyjski gaz. To kolejny głos Władimira Putina w sprawie gazu dla Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2011 roku gaz popłynie prosto do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 15:35
Budowa magistrali Nord Stream zakończy się w maju 2011 roku, a we wrześniu tego samego roku popłynie nią gaz - poinformował premier Rosji, Władimir Putin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Putin z goryczą: O futbolu ani słowa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 15:26
Piłkarska reprezentacja Rosji nie wywalczyła awansu do finałów mistrzostw świata w RPA.
rozwiń zwiń