Koniec PRL-u w nauce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 18:36
Barbara Kudrycka (minister nauki i szkolnictwa wyższego): Socjalistyczne rozdawanie po równo prowadzi do równania w dół, a nie w górę.
Audio

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewniła, że reforma szkolnictwa wyższego w Polsce ruszy w październiku przyszłego roku. Wyraziła nadzieję, że odpowiednia ustawa zostanie podpisana przez prezydenta już marcu lub w kwietniu.Jak powiedziała konsultacje ze środowiskiem akademickim w tej sprawie trwały trzy lata.

- Mam około stu tysięcy naukowców. Każdy ma własna receptę na reformowanie nauki i szkolnictwa wyższego. Odpowiedzialność polityczną za zmiany ponoszą jednak politycy – odpowiedziała na zarzut, że zmiany proponowane przez środowiska akademickie są odrzucane przez stronę rządową.

Jak powiedziała, nowe rozwiązania odchodzą od przepisów pochodzących jeszcze z czasów PRL-u  na rzecz systemu wzorowanego na tym, który istnieje na Zachodzie Europy. Jej zdaniem nowa ustawa nie narusza prawa pracowniczych i nie uzależnia uczelni od środowisk biznesowych.

Dodała jednak, że uczelnie przy zdobywaniu środków na badania naukowe powinny w większym stopniu niż dotychczas korzystać ze wsparcia finansowego sektora prywatnego, gdyż efektywność naukowa jest wtedy wyższa.  

– Socjalistyczne rozdawanie po równo prowadzi do równania w dół,  a nie w górę powiedziała. Dodała, że polska nauka  musi stosować  zasady, które są światowym standardem. Nie grozi to obniżeniem jakości kształcenia i przekształceniem uniwersytetów w szkoły zawodowe.

Gość „Pulsu Trójki” zapewniła też, że polskie uczelnie są solidarne z Białorusią i chcą przyjmować  studentów relegowanych z tamtejszych szkół wyższych za udział w protestach przeciwko sfałszowanym wyborom. Przypomniała, że podoba sytuacja miała miejsce cztery lata, po poprzednich wyborów prezydenckich. Wtedy nasze uczelnie przyjęły 244 studentów  tamtego kraju. Teraz może być ich więcej.

Kudrycka obiecała, że ministerstwo będzie pomagało młodym Białorusinom i na pewno wystarczy na to pieniędzy. Ministerstwo będzie finansowało ich stypendia w wysokości około tysiąca złotych. Jest też otwarte na przyjęcie do pracy na polskich uczelniach młodych naukowców z tego kraju.   

Aby wysłuchać rozmowy "Koniec PRL-u w nauce" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 17.45. Zapraszamy.

(miro)

Czytaj także

Polskie Oksfordy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:00
Kudrycka: Wierzę, że za pięć lat najlepsze polskie uczelnie znajdą się w pierwszej setce uczelni europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vivat academia!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 07:40
- Zależy nam na interdyscyplinarnych kierunkach studiów, po to, żeby studenci mieli bardzo szeroką wiedzę – mówi Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przywileje dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 08:34
Kudrycka: będą 100-procentowe poręczenia pożyczek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studencki kryzys demograficzny

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 20:30
W tym roku naukę rozpoczął rocznik niżu demograficznego. Do 2020 roku liczba studentów w Polsce spadnie o niemal połowę.
rozwiń zwiń