PiS chce, by polska prezydencja się nie powiodła

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 19:20
Jacek Kucharczyk (szef ISP): Potwierdzeniem tego jest dzisiejsze wystąpienie europosłów PiS w Parlamencie Europejskim.
Audio

Premier Donald Tusk zaprezentował we wtorek w Parlamencie Europejskim priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Szef rządu zadeklarował, że wierzy w to, iż Europa znajdzie lekarstwo na obecny kryzys. Wyraził też przekonanie, że najlepszym wynalazkiem Europejczyków jest zjednoczona Europa.

Większość eurodeputowanych z zadowoleniem przyjęła wystąpienie premiera Donalda Tuska, nie zabrakło jednak krytyków, wśród nich byli polscy eurodeputowani: Zbigniew Ziobro (PiS) i Ryszard Legutko (PiS).

Zdaniem Jacka Kucharczyka, szefa Instytutu Spraw Publicznych, wystąpienie posłów PiS potwierdza, że partia, którą reprezentują, zrobi wszystko, by polska prezydencja w Radzie UE się nie powiodła. – Im lepiej zapowiada się nasze przewodnictwo i więcej pochwał zbiera Donald Tusk, tym szanse wyborcze PiS maleją. Partia ta zrobi wszystko, by uzyskać jak najwięcej głosów wyborczych – dodaje.

Zdaniem gościa "Pulsu Trójki" wystąpienia Zbigniewa Ziobry i Ryszarda Legutki obciążają ich konta i partię, którą reprezentują. - Nie mieli nic do powiedzenia, a ich wystąpienia w żaden sposób nie odnosiły się do tego, co mówił Donald Tusk – uważa Jacek Kucharczyk. Dodaje, że w eurodeputowani przyzwyczajeni są do tego typu wystąpień. Obciach eksportują posłowie z różnych krajów.

Zgadza się z tym Mikołaj Cześnik, politolog z Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zdaniem którego normą w Parlamencie Europejskim jest to, że  sprawy różnych krajów rozwiązywane są na forum. – Niefortunnie złożyło się, że wybory będą odbywały się w czasie prezydencji, bo z pewnością wielokrotnie będzie kartą przetargową - dodaje.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.

Czytaj także

Tusk: receptą na kryzys jest solidarność Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 10:36
Polski premier przedstawił na forum Parlamentu Europejskiego priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnie w Strasburgu. Ziobro atakuje rząd

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 11:51
Zbigniew Ziobro oskarżył rząd, że nie uznaje takich wartości jak wolność słowa. - To eksport obciachu z kraju - skomentował te słowa Ziobry Michał Kamiński.
rozwiń zwiń