Nie ma tragedii, jest sensacja

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 18:40
Ewa Kierzkowska (b. wicemarszałek Sejmu z PSL): - Do tej pory to klub brał odpowiedzialność za osobę, którą zgłaszał na stanowisko wicemarszałka. To pierwsze takie głosowanie, które daje do myślenia.
Audio
Nie ma tragedii, jest sensacja

W dzisiejszym "Pulsie Trójki" inauguracyjne posiedzenie Sejmu z dystansu oceniali b. wicemarszałek Ewa Kierzkowska z PSL i  b. marszałek – Józef Oleksy z SLD. Wanda Nowicka nie została wicemarszałkiem Sejmu – goście Beaty Michniewicz zastanawiali się, czy negatywny wynik głosowania to niechęć do Ruchu Palikota? Józef Oleksy (b. marszałek Sejmu) ocenia: – Zdarzyło się to pierwszy raz, trzeba się zgodzić, że wybiera Sejm, wtedy głosowanie ma sens. Kluby typują kandydatów, obyczaj sejmowy nakazuje, żeby te kandydatury przechodziły, ale jeżeli Sejm odrzucił to nie ma tragedii, jest sensacja. Następne kroki to inne propozycje tego samego klubu.

Zdaniem byłego marszałka Wanda Nowicka jest osobą, którą warto było poprzeć, a skoro tak się nie stało: - Można się domyślać, że gdzieś w tle jest niechęć, by w ogóle Ruch Palikota miał reprezentację – mówi Józef Oleksy. Ewa Kierzkowska również skłania się ku twierdzeniu, iż ten wynik głosowania jest raczej manifestacją niechęci do klubu partii, niż do jej kandydata na wicemarszałka Sejmu. – Przyzwyczailiśmy się, że w tej rzeczywistości funkcjonują ci,  którzy mają coś do powiedzenia, a Wanda Nowicka zdecydowanie taką kobietą i politykiem jest – ocenia b. wicemarszałek, dodając, że ostatnia kampania przekonała ją do tego, że kobietom w polityce jest trochę trudniej.

Marszałkiem Sejmu została Ewa Kopacz. Goście "Pulsu Trójki" odnieśli się także do pytań zadawanych przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości o katastrofę smoleńską. - Dobrze, ze nie padły odpowiedzi. Wtedy zaczęłyby się następne pytania, potem pytania do pytań. To trzeba było przerwać. Niedobrze, że akurat sprawa katastrofy stała się elementem oceny kandydatury na marszałka Sejmu - ocenia Józef Oleksy. Z kolei Ewa Kierzkowska mówi: Myślę, że pani marszałek Kopacz wykaże się determinacją, konsekwencją i tym, że będzie dobrze prowadziła prace tego Sejmu i planowała je w taki sposób, by instytucja miała należyty szacunek.

- Ma charakter lepszy od wielu mężczyzn, ma wiedzę, kierowała trudnym resortem i rozpoczęła trudne reformy. Będzie jej trochę łatwiej – wobec kobiety jest trudniej być bezczelnym, co się zdarza posłom – dodaje Józef Oleksy.

Czy  sejmowe przemówienie prezydenta było – w ocenie gości Trójki – przyganą dla rządu, czy zachętą do pracy?, dowiesz się słuchając całej audycji "Puls Trójki, 8 listopada 2011".

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 17.45.

(ed)

 Czytaj także

Dzień na żywo: "przeczołgali" Palikota

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 21:52
Wanda Nowicka w ponownym głosowaniu pokonała Beatę Kempe i została jednym z pięciu wicemarszałków Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma Obywatelska straciła szansę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 08:10
Włodzimierz Cimoszewicz (były premier): - PO nie wykorzystała entuzjazmu obywateli po samych wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kopacz została marszałkiem Sejmu VII kadencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 13:06
Była minister zdrowia została wybrana głosami PO, PSL, SLD i RP. Przeciw głosowali członkowie PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS: Kopacz kłamała ws. katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 21:35
Posłowie PiS z mównicy sejmowej zarzucali Ewie Kopacz, że kłamała w swoich wypowiedziach m.in. na temat sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń