Premier bez mandatu?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 18:22
Krzysztof Szczerski (PiS): W większości krajów europejskich przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej odbywają się debaty parlamentarne. Polski premier nie przedstawił nam polskiego stanowiska.
Audio
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: krzysztofszczerski.pl

 - Każdy prezydent, premier czy kanclerz chce na taki szczyt jechać z mandatem parlamentu, dziwię się, że polski premier na to się nie zdecydował - powiedział w "Pulsie Trójki" Krzysztof Szczerski (PiS).

Debaty w parlamencie, podczas której premier bądź minister spraw zagranicznych przedstawiłby stanowisko Polski na posiedzenie Rady Europejskiej, domagają się posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tymczasem zdaniem posła Platformy Sławomira Neumanna lepiej zaczekać na efekty szczytu i wtedy dyskutować. - To, jakie państwa mają stanowiska przed szczytem, albo co się mówi oficjalnie nie zawsze znajduje swoje odzwierciedlenie w przyjętych dokumentach - wyjaśnił.

Poseł Szczerski podkreślił, że prawica nie zgodzi się, by Polska przyjmowała na siebie kolejne obowiązki nie uzyskując żadnych praw. - Nie do zaakceptowania jest, by premier Tusk w Brukseli podpisał certyfikat tego, że Polska przyjmuje na siebie obowiązki wynikające z zacieśnienia współpracy strefy euro jednocześnie nie mając praw na przykład do głosowania i decydowania w ramach posiedzeń ministrów finansów tej strefy - zaznaczył.

Jak posłowie zrozumieli wystąpienie ministra Sikorskiego w Berlinie dowiesz się słuchając całego "Pulsu Trójki, 7 grudnia 2011".

Tej audycji można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Decydują się losy Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 12:57
Paweł Zalewski (eurodeputowany PO): Tandem francusko-niemiecki nie działa. Europie brakuje przywództwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja i Niemcy zrobią wszystko, aby zachować euro

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 07:45
Przywódcy Niemiec i Francji ustalili, że będzie wspólny plan reform ratujący Europę przed kryzysem. Przyjadą z nim na szczyt Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszczykowski: Koniec strefy euro to nie katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 08:58
Witold Waszczykowski uważa, że rozpad strefy euro nie byłby katastrofą, pociągałby za sobą koszty, jednak długofalowo mógłby okazać się korzystny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarna Polska: najpierw koniec kryzysu, potem traktat

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 11:40
Członkowie ugrupowania Solidarna Polska chcą, by premier nie postulował na szczycie w Brukseli "nie postulował zmian traktatowych, które ograniczą polską suwerenność"
rozwiń zwiń