Dług PSL w Trybunale

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 19:15
Krzysztof Kosiński (PSL): Nie podejrzewam, by minister Rostowski chciał na nas naciskać, a PO politycznie wykorzystać nasz dług. Kwestionujemy natomiast zasadność merytorycznych przesłanek, dla których zostaliśmy obciążeni nim oraz odsetkami.
Audio
Dług PSL w Trybunale
Foto: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

W 2001 roku z hasłem "Blisko ludzkich spraw" PSL zdobył ok. 9 proc. głosów i wszedł do koalicji rządzącej. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła kampanijne sprawozdanie ludowców i cofnęła partii ponad 9-milionową dotację. Stronnictwo bezskutecznie odwoływało się od tej decyzji i dziś dług przekracza 20 mln. Decyzję o konieczności spłaty wydał minister finansów Jacek Rostowski.

- Ta sytuacja wynika z drobnego księgowego błędu popełnionego w 2001 roku, który polegał na funkcjonowaniu dwóch odrębnych kont: partyjnego i na kampanię wyborczą - wyjaśnił rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami pieniądze na kampanię należało gromadzić na koncie wyborczym. - My mieliśmy je na partyjnym co zostało uznane za złamanie przepisów i zostaliśmy ukarani przez Państwową Komisję Wyborczą - dodał.

Skarbnik Klubu Ruchu Palikota Maciej Mroczek przypomniał, że te przepisy obowiązują do dziś i dziwi go, iż tak długo działająca partia popełniła podstawowy błąd. - Niedobrze, że sprawa ciągnie się od 2001 roku. Odsetki rosną, narasta też zła atmosfera.

- Najpierw chcieliśmy wykorzystać wszelkie procedury prawne, które umożliwiały nam odwołanie od tej decyzji. Niestety druga strona też nam nie ułatwiała, na samą decyzję ministra Rostowskiego czekaliśmy 2 lata, a odsetki ciągle rosną - odpowiedział Kosiński.

Wiceprezes PSL Ewa Kierzkowska napisała do członków i sympatyków partii list, w którym prosi o pomoc w spłacie długu. Wyliczyła, że wystarczy 200 złotych wpłaty od osoby, by rozwiązać problem.

Dlaczego sprawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego? Co z pieniędzmi, które państwo zaoszczędziło nie wypłacając PSL-owi subwencji przez 4 lata, jako karę? Dowiesz się słuchając całego "Pulsu Trójki - 21 lutego 2012".

Audycję przygotował i prowadził Damian Kwiek.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Kłopoty PSL. Partia ma ogromny dług

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 07:49
Wznowiono egzekucję długu PSL za błędy w prowadzeniu kampanii wyborczej z 2001 roku. Skarbówka zapowiada, że pójdzie ludowcom na rękę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PSL ma oddać 20 mln zł, komornik o to zadba

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 10:09
Blady strach padł na działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wszystko dlatego, że komornik ostrzy sobie zęby na pieniądze partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludowcy o emeryturach. Zbierają też na dług

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 15:16
Polskie Stronnictwo Ludowe podtrzymuje swoją propozycję uprzywilejowania kobiet przy podwyższaniu wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń