„Jeśli odłączyć politykę, to nasze kościoły są bardzo podobne”

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 13:14
Do takiego wniosku doszli redaktorzy naczelni „Wprostu” i portalu Fronda.pl, którzy w Pulsie Trójki dyskutowali o wizycie Cyryla I w Polsce.
Audio
Wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Patriarcha Cyryl I (L) i zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce metropolita Sawa (P) podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. To pierwsza w dziejach wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Polsce, oraz pierwsza wizyta Cy
Wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I w Polsce. Patriarcha Cyryl I (L) i zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce metropolita Sawa (P) podczas nabożeństwa w cerkwi Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. To pierwsza w dziejach wizyta zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Polsce, oraz pierwsza wizyta CyFoto: PAP/Rafał Guz

- W tym sporze kultur, który toczy się w Europie, zajmują bardzo zbliżone stanowisko, by nie powiedzieć niemal identyczne – mówił Tomasz Terlikowski, szef Frondy. Zgodził się z nim Michał Kobosko, który podkreślił że „te dwa kościoły (polski katolicki i rosyjski prawosławny – red.) mają bardzo podobnie w sporze światopoglądowym, wobec liberalnej wersji świata”.

Zdaniem Terlikowskiego duchowni z Polski i Rosji w kwestiach kulturowych „mogą i powinni mówić jednym głosem”. Polityka, historia, także trudna historia i różnice w spojrzeniu na nią, które są między rosyjskim prawosławiem a polskim katolicyzmem, nie powinny w tym świadectwie przeszkadzać. To jest klucz do odczytania tego apelu – mówił o apelu Cyryla I.

- Te kościoły są bardzo konserwatywne i bardzo podobnie postrzegają sprawy in vitro, związków partnerskich, aborcji itd. Pod tym względem jeśli odłączyć kwestie polityczne, to podpisanie listu jest poniekąd naturalne – zgodził się z nim Michał Kobosko z „Wprostu”.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Prowadził Damian Kwiek.

sg

Czytaj także

Cyryl I w Polsce. Pierwszy krok ku pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 09:38
Apelem o wejście na drogę pojednania będzie wspólne orędzie Kościołów polskiego i rosyjskiego, pisze "Rzeczpospolita" przed wizytą w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsza bariera między religiami? Polacy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 15:00
Blisko trzy czwarte (71 proc.) Polaków potrafi ocenić relacje między katolicyzmem a prawosławiem, w tym ponad połowa (54 proc.) określa je jako poprawne, a nieliczni (4 proc.) jako bardzo dobre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl I dla Polskiego Radia: jesteśmy gotowi wybaczyć grzechy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:00
- Bez siły Bożej, Bożego błogosławieństwa nie uda się rozwiązać tych skomplikowanych, historycznych węzłów w naszych dwustronnych kontaktach - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relikwie św. Romana. Dar Cyryla I dla polskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 15:47
W katedrze pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze był zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Witold Kawecki: Cyryl I lubi Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 16:44
To wielkie wydarzenie - mówi gość "Popołudnia z Jedynką" ks. prof. Witold Kawecki o pierwszej w Polsce wizycie Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I.
rozwiń zwiń