W jakim kierunku powinny pójść zmiany w ABW?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 18:21
- Generalny trend jest taki, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo państwo raczej nabywają uprawnienia policyjne a nie odwrotnie - mówi w radiowej Trójce Piotr Niemczyk.
Audio
Wjazd na teren Sejmu
Wjazd na teren Sejmu Foto: PAP/Leszek Szymański

Premier podkreślił, że konieczne są zmiany zmierzające do przekształcenia ABW w służbę specjalną o bardziej informacyjnym, a nie śledczym charakterze. Tymczasem szef krakowskiej prokuratury Mariusz Wrona zaapelował o niewprowadzanie zmian w uprawnieniach Agencji.

Gość "Pulsu Trójki" Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, przyznał, że choć zgadza się ze stanowiskiem Wrony, to te słowa nie powinny paść na konferencji poświęconej zatrzymaniu 45-letniego pracownika naukowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przygotowywał zamach bombowy na Sejm.
- My trochę przeinterpretowujemy to, co powiedział premier. Tusk powiedział, że warto rozważyć, czy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa mają być służbami policyjnymi, czy informacyjnymi. Ale moim zdaniem premier nie przesądził tego - zaznaczył.
W ocenie Niemczyka jest "taka pokusa", by wyraźnie oddzielać służby specjalne od służb policyjnych. Jego zdaniem jednak generalny trend jest taki, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo państwo "raczej nabywają uprawnienia policyjne a nie odwrotnie". Ekspert zaznaczył, że "najlepiej pion śledczy utrzymać w ABW".
Dr Sławomir Sawiński
, politolog z UKSW, stwierdził, że prokurator Wrona swoją wypowiedzią trochę jednak zepsuł atmosferę tego dnia, w którym ABW powinna świętować swój sukces.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Damian Kwiek.

Czytaj także

BOR: najważniejsze osoby w państwie mogą czuć się bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:39
- Prezydent i premier są dobrze chronieni - podkreśla rzecznik Biura Ochrony Rządu, Dariusz Aleksandrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: w służbach specjalnych potrzebne są zmiany

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:14
Premier podkreślił, że konieczne są zmiany zmierzające do przekształcenia ABW w służbę specjalną o bardziej informacyjnym, a nie śledczym charakterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Brunon K. przygotowywał zamach. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:04
Mężczyzna podejrzany o przygotowanie zamachu na budynek Sejmu oraz ataku na najważniejsze osoby w państwie, dokonywał próbnych eksplozji, które filmował.
rozwiń zwiń