Związki partnerskie: ustawka Platformy Obywatelskiej?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:23
- Albo premier puszcza oko do konserwatywnego elektoratu, albo byliśmy świadkami mocowania się konserwatystów z liberałami - powiedziała w radiowej Trójce Jadwiga Wiśniewska z PiS.
Audio
  • Puls Trójki: Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Marcin Święcicki (PO)
Rząd podczas głosowania nad projektem ws. związków partnerskich
Rząd podczas głosowania nad projektem ws. związków partnerskich Foto: PAP/Leszek Szymański

W piątek posłowie odrzucili trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: Ruchu Palikota, SLD i PO. Największe szanse przegłosowania miał ten ostatni. Nie poparła go jednak aż jedna trzecia posłów Platformy, z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem na czele.

Jadwiga Wiśniewska nie kryje zadowolenia z takiego obrotu sprawy. - Cieszymy się z wyniku tego głosowania - powiedziała. Przyznała jednocześnie, że zadziwiona była wypowiedzią premiera Donalda Tuska, że minister Gowin, który uznał wszystkie projekty za niekonstytucyjne, nie reprezentuje w tej sprawie stanowiska rządu. - Wszyscy konstytucjonaliści podnosili tę kwestię - przypomniała. Jej zdaniem była to typowa PR-owska zagrywka, "ustawka" PO.  - Aby przykryć nieudolność rządu, wyciąga się światopoglądowe sprawy, zupełnie niepotrzebnie - powiedziała Wiśniewska.

Wynikiem głosowania rozczarowany jest natomiast Marcin Święcicki z PO. - Ubolewam, że tak się stało. Była możliwość uregulowania  zjawiska, które w Polsce i tak istnieje - powiedział. Jego zdaniem to dyskryminacja środowisk homoseksualnych oraz konkubinatu.  - Regulacja prawna, by to stabilizowała i porządkowała. Szkoda, że tak się nie stało - podkreślił Święcicki.

Rozmawiał Marcin Zaborski

tj

Czytaj także

Sejm: nie ma zgody na związki partnerskie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 11:20
Posłowie odrzucili w głosowaniu projekt ustawy dotyczący związków partnerskich autorstwa Artura Dunina z PO oraz dwa projekty złożone przez Ruch Palikota i SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaiskrzyło w Sejmie! Gowin postawił się Tuskowi

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:51
Posłowie odrzucili wszystkie projekty ustaw, dotyczące związków partnerskich. Na sali sejmowej doszło do wymiany zdań premiera z ministrem sprawiedliwości.
rozwiń zwiń