Porozumienie z Kościołem. "To nie jest polityczny ruch"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 18:29
Marek Wójcik (PO) w radiowej Trójce przekonywał, że kompromis w sprawie odpisu na Kościół służy tylko i wyłącznie próbie uporządkowania finansów Kościoła.
Audio
Michał Boni (P) i ks. kard. Kazimierz Nycz (L)
Michał Boni (P) i ks. kard. Kazimierz Nycz (L)Foto: PAP/Radek Pietruszka

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował w czwartek po spotkaniu zespołów konkordatowych, że zawarto "roboczy kompromis", by odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc.

Marek Wójcik (PO) jest zdania, że nie jest to polityczny ruch, a tylko i wyłącznie to próba uporządkowania sytuacji związanej z finansami Kościoła i tym, że z budżetu państwa płaciliśmy pewne kwoty na utrzymanie Kościoła, na ubezpieczenia duchownych, na działalność charytatywną czy utrzymanie zabytków.

Zdaniem gościa Trójki, obywatele powinni decydować czy przekazują jakiś procent swojego podatku na utrzymanie Kościoła i powinni wskazywać ten Kościół, z którym są związani. - Przypominam, że to będzie dotyczyło wszystkich związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce - wyjaśnił Wójcik.

Maciej Mroczek (Ruch Palikota) zwrócił natomiast uwagę na to, że w głównej mierze beneficjentem tego zapisu będzie Kościół katolicki. Poseł Ruchu Palikota stwierdził, że jedynym dostrzegalnym plusem tego kompromisu jest to, że zniesiono obowiązek umieszczania w budżecie państwa pozycji "fundusz kościelny". - Wprowadzono dobrowolność, a to dobry kierunek w celu zlikwidowania tej zmory przeszłości - zaznaczył gość Trójki.

Według Mroczka, minusem jest to, że jeśli policzymy te 0,5 procent i policzymy wszystkich pracujących podatników to może wyjść kwota znacznie wyższa niż te 94 miliony, które dzisiaj budżet państwa z tego tytułu ponosi kosztów.

Rozmawiał Damian Kwiek.

mr

Czytaj także

Jest kompromis: 0,5 procent odpisu na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 12:20
Minister Michał Boni i przedstawiciele kościelni zgodzili się na odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kempa: to kolejna odsłona wojny PO z Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 14:44
PO chce się przybliżyć do lewackiego elektoratu - tak posłanka Solidarnej Polski oceniła propozycję 0,5-proc. odpisu od podatku na Kościoły i związki wyznaniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Palikota: rząd klęczy przed biskupami!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 14:40
- Kościołowi nie należy się nic z publicznych pieniędzy - uważa Andrzej Rozenek, rzecznik Ruchu Palikota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie z Kościołem. SLD: szastają pieniędzmi!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:22
- Kościoły dostaną więcej pieniędzy niż z Funduszu Kościelnego - tak kompromis między rządem a Kościołem, komentuje rzecznik SLD Dariusz Joński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO i PiS o kompromisie: dobry. Lewica: boją się Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:42
Rządzący doszli do porozumienia z Kościołem katolickim w sprawie likwidowanego Funduszu Kościelnego.
rozwiń zwiń