Działkowcy stracą swoje ogródki? Spór o działki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 18:59
- Wszystkie projekty poselskie przewidują możliwość likwidacji ogrodu działkowego w bardzo skrajnych sytuacjach - mówił w Trójce Andrzej Orzechowski z PO.
Audio
  • Andrzej Dera i Andrzej Orzechowski o pracach nad nowym prawem w sprawie ogrodów działkowych (Puls Trójki)
Działkowcy stracą swoje ogródki? Spór o działki
Foto: Jakub Szestowicki/Flickr, lic. CC

Sejm rozpoczął w środę prace nad trzema projektami ustaw o ogrodach działkowych, autorstwa PO, SP i Polskiego Związku Działkowców, oraz przygotowanym przez SLD projektem nowelizacji. PO i SP chcą likwidacji PZD, lewica i działkowcy są za przekształceniem Związku. Działkowcy mówią, że głównym celem większości poselskich projektów jest wygaszanie wszystkich praw do gruntów zajętych przez ogrody, a później również do infrastruktury. - To jest kłamliwa propaganda prowadzona przez Krajową Radę PZD - mówił w "Pulsie Trójki" Andrzej Orzechowski.

Poseł Platformy Obywatelskiej podkreślił, że wszystkie projekty co prawda przewidują możliwość likwidacji ogrodów działkowych, ale - jak zaznaczył - tylko w skrajnych sytuacjach. Orzechowski zapewnił, że rządzący chcą, żeby działki zostały przy działkowcach. - Niepotrzebnie działkowcy się martwią. Nie ma żadnej wojny o działki, tylko jest praca nad przygotowaniem bardzo dobrego rozwiązania dla działkowców wywodzącego się ze wszystkich czterech projektów - dodał polityk PO.

Andrzej Dera uważa, że podstawą nowego prawa działkowego musi być likwidacja PZD. - Musimy stworzyć ruch od dołu po to, żeby nie było potrzeby czapy od góry - podkreślił poseł Solidarnej Polski. - Cały czas jest jedna wielka walka o wpływy na ogródkach działkowych. Nasz projekt daje gwarancje działkowcom, że nadal będą dysponowali swoimi działkami - zaznaczył Dera.

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Zobacz więcej na temat: polityka prawo

Czytaj także

Spór o ogródki działkowe. Cztery projekty w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 18:20
O projektach ustaw o ogrodach działkowych rozmawiali zaproszeni do studia radiowej Jedynki politycy.
rozwiń zwiń