X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych: służby mundurowe nadużywają zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 19:15
Marek Wójcik, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, uważa, że zasady dotyczące zasiłków chorobowych służb mundurowych i innych grup zawodowych powinny być podobne.
Audio
  • Marek Wójcik z Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów o zasiłkach chorobowych służb mundurowych (Puls Trójki/Trójka)
Pikieta związków zawodowych służb mundurowych przed Sejmem
Pikieta związków zawodowych służb mundurowych przed Sejmem Foto: PAP/Paweł Supernak

W Sejmie przeprowadzono dyskusję o zmniejszeniu zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych, a pod Sejmem odbyła się pikieta w tej sprawie. Związkowcy uznali, że zmiana warunków będzie krzywdząca. MSW podkreśla natomiast, że funkcjonariusze nadużywają zwolnień.

- Jestem przekonany, że ta reforma jest potrzebna i że to zbliżenie systemu powszechnego i systemu służb mundurowych, jeżeli chodzi o zasiłki chorobowe, nastąpi - mówi Marek Wójcik, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

Dodał, że pracownicy służb mundurowych znacznie częściej przebywają na zwolnieniu niż pracownicy innych sektorów.

- Jeżeli chodzi o osoby, które pracują i podlegają powszechnemu systemowi, średnio jeden pracujący w ciągu roku przebywa na L-4 14 dni, natomiast w przypadku niektórych służb mundurowych jest to nawet dwa razy więcej - wyjaśnił Wójcik.

Dodał, że dotychczas nie było żadnego systemu, który pozwoliłby sprawdzić, czy rzeczywiście funkcjonariusz przebywa na zwolnieniu lekarskim i czy to zwolnienie jest uzasadnione.

Tomasz Krzemieński, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów wyjaśnia, że pracownicy służb mundurowych pracują w innych warunkach niż inne grupy zawodowe i w ich przypadku zwolnienia są częściej potrzebne.

- Różnica wynika w naszym przekonaniu ze specyfiki i zagrożeń. Służba nie jest zwykłą pracą. Wiąże się z większym stresem, z większym narażeniem, większą ilością czynników ryzyka - wyjaśnia.

Dodaje, że po proponowanych zmianach, pracownicy służb mundurowych mogą mieć trudności z uzyskaniem pełnopłatnego zwolnienia w przypadku niektórych chorób.

- To pospolite zachorowania, przeziębienia, grypy, gdzie wskutek pełnienia służby w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych funkcjonariusz choruje. W świetle proponowanych przepisów takie zwolnienie byłoby kwalifikowane jako płatne 80-procentowo - wyjaśnia.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

bk

Czytaj także

Mundurowi ze zdjęciem Tuska. "Czy te oczy mogły kłamać?"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:13
Kilkaset osób uczestniczy przed Sejmem w pikiecie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mundurowi przeciwko zmianom w L-4

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:58
Przed Sejmem kończy się protest mundurowych, którzy sprzeciwiają się planom zmiany przepisów dotyczących zwolnień lekarskich.
rozwiń zwiń