Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na WF?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na WF?
Foto: Wikipedia/Werner100359

Potwierdzają to badania Najwyższej Izby Kontroli, która alarmuje, że wielu młodych Polaków unika lekcji wychowania fizycznego w szkołach; w gimnazjach i liceach nawet 30 procent.

Posłuchaj

Dlaczego tak wiele dzieci nie lubi WF-u? Gośćmi "Pulsu Trójki" są: L. Krajewska z PO i E. Jakubiak z PJN (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyniki kontroli NIK komentują w "Pulsie Trójki" goście Marcina Zaborskiego: Ligia Krajewska posłanka PO i Elżbieta Jakubiak z PJN, była minister sportu.

- Dane o otyłości polskich uczniów i częstych wadach kręgosłupa to powinna być ważna informacja dla ministra pracy czy dla ministra finansów, (...) bo w przyszłości przyjdzie do nich minister zdrowia po pieniądze i okaże się że wszyscy musimy za to dużo zapłacić - mówi Elżbieta Jakubiak.  Była minister sportu uważa za słuszne, opinie wielu uczniów, że lekcje WF są nudne i że jest niewielka możliwość wyboru rodzaju ćwiczeń. Zwraca też uwagę na złe, jej zdaniem, rozplanowanie zajęć z WF w szkolnych grafikach - Bo albo zajęcia sportowe powinny być rano, jeśli dzieci mają potem możliwość skorzystania z toalet, albo po wszystkich innych lekcjach, przed pójściem do domu. Jakubiak zwraca też uwagę na fakt, że do tej pory państwowe pieniądze szły w głównej mierze na sport wyczynowy a nie na sport powszechny.- Panuje przekonanie, że lepiej oglądać drużynę narodową, chociaż słabo gra, niż mecze własnego dziecka w lidze szkolnej, gdyby taka była - mówi Jakubiak i dodaje - Trzeba wspierać aktywność sportową rodzin, bo przyzwyczajenie do uprawiania sportu kształtuje się w rodzinach. (...) Jak dziecko od małego nie ma nawyku uprawiania sportu, to gdy przyjdzie do szkoły, traktuje WF jak uciążliwe dodatkowe zajęcie.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

- Dzieci mają też trochę racji narzekając, że nauczyciele preferują na lekcjach WF gry zespołowe i ćwiczenia gimnastyczne - mówi Ligia Krajewska. - Cztery lata temu zmieniliśmy podstawę programową po to, by dwie godziny WF-u, z czterech, można był uprawiać w innej formule. Zdaniem posłanki PO wielu nauczycieli nie korzysta dostatecznie często z tej możliwości. - Mam nadzieję, że się to zmieni, bo w ministerstwie sportu powstał nowy program "WF z klasą". (...) na razie zapisało się do niego 150 szkół, jako liderzy programu. (...) Również ministerstwo edukacji ogłosiło obecny rok szkolny "rokiem szkoły w ruchu". Będą przeprowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli WF w tym roku. Zdaniem Krajewskiej część winy leży także po stronie rodziców - Zwalniają często swoje dzieci z ćwiczeń, z błahych powodów. Posłanka Krajewska zgadza się z przedmówczynią, że należy postawić na sport powszechny, także ten szkolny - Tak jest w Ameryce, gdzie z masowego sportu dziecięcego uczyniono obiekt powszechnego zainteresowania.

mc

Polecane