Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na WF?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 19:01
Potwierdzają to badania Najwyższej Izby Kontroli, która alarmuje, że wielu młodych Polaków unika lekcji wychowania fizycznego w szkołach; w gimnazjach i liceach nawet 30 procent.
Audio
  • Dlaczego tak wiele dzieci nie lubi WF-u? Gośćmi "Pulsu Trójki" są: L. Krajewska z PO i E. Jakubiak z PJN (Trójka/Puls Trójki)
Dlaczego uczniowie nie chcą chodzić na WF?
Foto: Wikipedia/Werner100359

Wyniki kontroli NIK komentują w "Pulsie Trójki" goście Marcina Zaborskiego: Ligia Krajewska posłanka PO i Elżbieta Jakubiak z PJN, była minister sportu.

- Dane o otyłości polskich uczniów i częstych wadach kręgosłupa to powinna być ważna informacja dla ministra pracy czy dla ministra finansów, (...) bo w przyszłości przyjdzie do nich minister zdrowia po pieniądze i okaże się że wszyscy musimy za to dużo zapłacić - mówi Elżbieta Jakubiak.  Była minister sportu uważa za słuszne, opinie wielu uczniów, że lekcje WF są nudne i że jest niewielka możliwość wyboru rodzaju ćwiczeń. Zwraca też uwagę na złe, jej zdaniem, rozplanowanie zajęć z WF w szkolnych grafikach - Bo albo zajęcia sportowe powinny być rano, jeśli dzieci mają potem możliwość skorzystania z toalet, albo po wszystkich innych lekcjach, przed pójściem do domu. Jakubiak zwraca też uwagę na fakt, że do tej pory państwowe pieniądze szły w głównej mierze na sport wyczynowy a nie na sport powszechny.- Panuje przekonanie, że lepiej oglądać drużynę narodową, chociaż słabo gra, niż mecze własnego dziecka w lidze szkolnej, gdyby taka była - mówi Jakubiak i dodaje - Trzeba wspierać aktywność sportową rodzin, bo przyzwyczajenie do uprawiania sportu kształtuje się w rodzinach. (...) Jak dziecko od małego nie ma nawyku uprawiania sportu, to gdy przyjdzie do szkoły, traktuje WF jak uciążliwe dodatkowe zajęcie.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

- Dzieci mają też trochę racji narzekając, że nauczyciele preferują na lekcjach WF gry zespołowe i ćwiczenia gimnastyczne - mówi Ligia Krajewska. - Cztery lata temu zmieniliśmy podstawę programową po to, by dwie godziny WF-u, z czterech, można był uprawiać w innej formule. Zdaniem posłanki PO wielu nauczycieli nie korzysta dostatecznie często z tej możliwości. - Mam nadzieję, że się to zmieni, bo w ministerstwie sportu powstał nowy program "WF z klasą". (...) na razie zapisało się do niego 150 szkół, jako liderzy programu. (...) Również ministerstwo edukacji ogłosiło obecny rok szkolny "rokiem szkoły w ruchu". Będą przeprowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli WF w tym roku. Zdaniem Krajewskiej część winy leży także po stronie rodziców - Zwalniają często swoje dzieci z ćwiczeń, z błahych powodów. Posłanka Krajewska zgadza się z przedmówczynią, że należy postawić na sport powszechny, także ten szkolny - Tak jest w Ameryce, gdzie z masowego sportu dziecięcego uczyniono obiekt powszechnego zainteresowania.

mc

Zobacz więcej na temat: edukacja SPORT wychowanie

Czytaj także

Na lekcji WF-u ćwiczyć każdy może... ale większość nie daje rady

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 09:50
Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie często ulegają kontuzjom. Tak jak na lekcji matematyki zrobienie krzywdy koledze raczej nie zdarzy się przypadkowo, tak na WF-ie zupełnie niechcący może zdarzyć się wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WF to nuda? Tak myślą polscy uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:29
Brak stroju, niedysponowanie, ból głowy, to tylko niektóre powody zgłaszane przez polskich uczniów, jako powód, by nie ćwiczyć. W niektórych województwach zwolnienia z lekcji WF ma aż 10 proc. uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie pokolenie uciekających z WF-u!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 21:43
Wychowanie Fizyczne zawsze było obowiązkowym przedmiotem w szkole, który zapewniał uczniom przede wszystkim zdrowy rozwój ciała. Obecnie wysiłek fizyczny nie cieszy się już taką popularnością i rośnie liczba dzieci, które unikają zajęć WF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plaga zwolnień z wf-u

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:40
30% dzieci ma nadwagę, a co piąty uczeń podstawówki lub gimnazjum i co trzeci licealista jest zwolniony z wf-u. Brak ruchu staje się normą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK skontrolowała lekcje wf-u. Alarmujące wyniki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 20:39
Mimo coraz lepszej infrastruktury sportowej absencja uczniów na lekcjach wf-u jest wciąż bardzo wysoka. W starszych klasach szkół podstawowych nie ćwiczy około 15% uczniów, a w gimnazjach i liceach odsetek ten sięga nawet 30% - wynika z kontroli NIK.
rozwiń zwiń