X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 16:01
- Rozmawiając o dodatkowych ubezpieczeniach jesteśmy w pewnej sferze niewiadomej, bo nie znamy jeszcze założeń. W dużej części "gdybamy" jakie są zasady - tak o pomyśle na poprawę służby zdrowia mówiła w Trójce mecenas Agnieszka Pachciarz.
Audio
  • Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia?
Foto: Glow Images/East News

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dodatkowych ubezpieczeń, które każdy z nas będzie mógł wykupić. Ma to być jeden ze sposobów na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Pojawiają się także inne pomysły: zwiększenie składki dodatkowych opłat, które ponosiliby pacjenci lub przekazanie do NFZ większych pieniędzy z budżetu.

Agnieszka Pachciarz, była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, mówiła w Trójce, że systemowi opieki zdrowotnej w Polsce brakuje rocznie kilku miliardów złotych. Gość Kuby Strzyczkowskiego wyjaśniła, że nie chodzi jednak tylko o pieniądze. - Ważne są kwestie poprawy organizacji w systemie - podkreśliła Pachciarz.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Była prezes NFZ jest zdania, że dodatkowe ubezpieczenia nie zrewolucjonizują służby zdrowia i w tej chwili nie jest to nasz podstawowy problem. - Dodatkowe ubezpieczenia to system funkcjonujący jakby obok publicznego, w związku z tym należy się zastanowić jak poprawić stronę przychodową płatnika publicznego. Moim zdaniem nie powinniśmy podwyższać składki pracownikom, ponieważ jest to grupa największa, ale najbardziej obciążona - tłumaczyła.

Kolejny problem - zdaniem gościa "Za, a nawet przeciw" - to bez wątpienia KRUS. -  W tej chwili jest tak, że na osoby ubezpieczone w KRUS-ie system publiczny wydaje ponad 5 miliardów, a dostaje niecałe 3 - poinformowała była prezes NFZ. Pachciarz dodała, że rozmawiając o dodatkowych ubezpieczeniach cały czas jesteśmy w pewnej sferze niewiadomej, bo nie znamy jeszcze założeń. - W dużej części "gdybamy" jakie są zasady - stwierdziła gość Trójki.

Z kolei Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia) mówił w Trójce, że szczegóły projektu dotyczącego dodatkowych ubezpieczeń poznamy najprawdopodobniej w marcu. - Jesteśmy na etapie ostatnich obliczeń i analiz - poinformował Neumann.

Wiceminister zdrowia nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, obawiając się - jak sam mówił - "ataku opozycji". - Cały czas dziwią mnie głosy opozycji, która nie znając szczegółów już twierdzi, że ten projekt jest zły. To niekiedy szczyt hipokryzji. Dopiero, gdy ujrzy on światło dziennie będziemy mogli debatować - zaznaczył Neumann.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiedzieli się również: Adam Kozierkiewicz (ekspert zajmujący się ochroną zdrowia), a także Tomasz Szelągowski (Dyrektor Generalny Federacji Pacjentów Polskich).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00. Zapraszamy!

mr, gs

Czytaj także

Po co nam NFZ: czyli Polaku, lecz się w Australii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 08:10
Kolejki do specjalistów i do operacji – to stały problem polskich pacjentów. Tych problemów moglibyśmy uniknąć biorąc przykład z Australli i jej modelu systemu ochrony zdrowia - mówi lekarz Krzysztof Łanda Prezes Fundacji Watch Health Care w wywiadzie z Haliną Lichocką z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: nie będzie segregacji pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:10
- Pracujemy nad ubezpieczeniami dodatkowymi, które mają wesprzeć system. To nie będzie zastąpienie publicznego systemu - mówił w "Sygnałach dnia" Sławomir Neumann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wykupię dodatkowe ubezpieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 14:39
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe pieniądze mają pomóc służbie zdrowia.
rozwiń zwiń