Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 16:01
- Rozmawiając o dodatkowych ubezpieczeniach jesteśmy w pewnej sferze niewiadomej, bo nie znamy jeszcze założeń. W dużej części "gdybamy" jakie są zasady - tak o pomyśle na poprawę służby zdrowia mówiła w Trójce mecenas Agnieszka Pachciarz.
Audio
  • Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Dodatkowe ubezpieczenia wyleczą służbę zdrowia?
Foto: Glow Images/East News

Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt dodatkowych ubezpieczeń, które każdy z nas będzie mógł wykupić. Ma to być jeden ze sposobów na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. Pojawiają się także inne pomysły: zwiększenie składki dodatkowych opłat, które ponosiliby pacjenci lub przekazanie do NFZ większych pieniędzy z budżetu.

Agnieszka Pachciarz, była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, mówiła w Trójce, że systemowi opieki zdrowotnej w Polsce brakuje rocznie kilku miliardów złotych. Gość Kuby Strzyczkowskiego wyjaśniła, że nie chodzi jednak tylko o pieniądze. - Ważne są kwestie poprawy organizacji w systemie - podkreśliła Pachciarz.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Była prezes NFZ jest zdania, że dodatkowe ubezpieczenia nie zrewolucjonizują służby zdrowia i w tej chwili nie jest to nasz podstawowy problem. - Dodatkowe ubezpieczenia to system funkcjonujący jakby obok publicznego, w związku z tym należy się zastanowić jak poprawić stronę przychodową płatnika publicznego. Moim zdaniem nie powinniśmy podwyższać składki pracownikom, ponieważ jest to grupa największa, ale najbardziej obciążona - tłumaczyła.

Kolejny problem - zdaniem gościa "Za, a nawet przeciw" - to bez wątpienia KRUS. -  W tej chwili jest tak, że na osoby ubezpieczone w KRUS-ie system publiczny wydaje ponad 5 miliardów, a dostaje niecałe 3 - poinformowała była prezes NFZ. Pachciarz dodała, że rozmawiając o dodatkowych ubezpieczeniach cały czas jesteśmy w pewnej sferze niewiadomej, bo nie znamy jeszcze założeń. - W dużej części "gdybamy" jakie są zasady - stwierdziła gość Trójki.

Z kolei Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia) mówił w Trójce, że szczegóły projektu dotyczącego dodatkowych ubezpieczeń poznamy najprawdopodobniej w marcu. - Jesteśmy na etapie ostatnich obliczeń i analiz - poinformował Neumann.

Wiceminister zdrowia nie chciał zdradzić żadnych szczegółów, obawiając się - jak sam mówił - "ataku opozycji". - Cały czas dziwią mnie głosy opozycji, która nie znając szczegółów już twierdzi, że ten projekt jest zły. To niekiedy szczyt hipokryzji. Dopiero, gdy ujrzy on światło dziennie będziemy mogli debatować - zaznaczył Neumann.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiedzieli się również: Adam Kozierkiewicz (ekspert zajmujący się ochroną zdrowia), a także Tomasz Szelągowski (Dyrektor Generalny Federacji Pacjentów Polskich).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00. Zapraszamy!

mr, gs

Czytaj także

Po co nam NFZ: czyli Polaku, lecz się w Australii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 08:10
Kolejki do specjalistów i do operacji – to stały problem polskich pacjentów. Tych problemów moglibyśmy uniknąć biorąc przykład z Australli i jej modelu systemu ochrony zdrowia - mówi lekarz Krzysztof Łanda Prezes Fundacji Watch Health Care w wywiadzie z Haliną Lichocką z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: nie będzie segregacji pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:10
- Pracujemy nad ubezpieczeniami dodatkowymi, które mają wesprzeć system. To nie będzie zastąpienie publicznego systemu - mówił w "Sygnałach dnia" Sławomir Neumann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wykupię dodatkowe ubezpieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 14:39
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowe pieniądze mają pomóc służbie zdrowia.
rozwiń zwiń