Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 10:00
W środę (19 marca) przed Kancelarią Premiera protestować mają opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Domagać się chcą m.in. podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego. Wynosi on obecnie 153 zł miesięcznie i nie był waloryzowany od 10 lat. Według zapowiedzi rządu miała powstać ustawa, która zapewni dzieciom większe środki finansowe.
Audio
  • Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Polska należycie opiekuje się niepełnosprawnymi?
Foto: Glow Images/East News

Takie deklaracje padły dwa lata temu. Do tej pory ustawy nie ma. W tej chwili opiekunowie mają prawo do świadczenia, jeśli zrezygnują z pracy (to 620 złotych miesięcznie). Rodzice podkreślają, że utrzymanie dziecka niepełnosprawnego kosztuje znacznie więcej niż dziecka pełnosprawnego.
Anna Kalbarczyk, matka niepełnosprawnego chłopca walcząca od lat o prawa rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi mówi, że liczba kalekich dzieci w Polsce wciąż rośnie. W tej chwili jest ich 100 tys. - Powiem brutalnie, dla rządu najlepiej byłoby, gdyby nie było osób niepełnosprawnych. Nie wiem kto tworzy te ustawy. Oni nie widzą,  jak ciężka jest praca z osobą niepełnosprawną - mówi.
Zdaniem Tomasza Strzymińskiego (Fundacji "Audiodeskrypcja") Polska się stara, jednak nie jest najbogatszym krajem. - Można by wykorzystać potencjał urzędników i doprowadzić do tego, żeby osoby niepełnosprawne dostały jeszcze większą pomoc. Współdziałanie osób niepełnosprawnych i urzędników może doprowadzić do czegoś lepszego - dodaje.
Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji im. Piotra Janaszka "Podaj Dalej" twierdzi, że za mało miejsca przeznacza się na usamodzielnianie osób niepełnosprawnych. - Na szczęście jest sporo organizacji pozarządowych, które starają sie wypełniać lukę. To może też być rozwiązanie systemowe i może jeszcze trochę czasu potrzeba, żeby się tak stało - zaznacza.
Tymczasem Tomasz Wardach z departamentu polityki rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że zasiłek pielęgnacyjny uregulowany jest w ustawie o świadczeniach rodzinnych. - Ustawa nie przewiduje waloryzacji. Jest za to mechanizm, który nazywa się weryfikacją kwot świadczeń. Taka weryfikacja nie zawsze musi oznaczać podwyższenie świadczenia. Ona jest przeprowadzana co trzy lata. Nie ma takiej możliwości, żeby każdemu niepełnosprawnemu w Polsce zapewnić wsparcie w kwocie kilkuset złotych. Wybrano wsparcie dla tych opiekunów, którzy nie mają już własnego źródła dochodu. Teraz trwają prace nad stałym podwyższaniem świadczenia, tak by mogło dojść do poziomu minimalnego wynagrodzenia - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych uważa, że jest bardzo wiele obszarów, w których państwo polskie nie zabezpiecza potrzebujących w sposób systemowy. Dobrze możemy mówić o edukacji, bo dzieci niepełnosprawne podejmują w Polsce naukę, oczywiście w zależności od stopnia upośledzenia.

Według Piotra Pawłowskiego - prezesa Fundacji "Integracja" - w Polsce są odpowiednie instytucje, osoby i dość dużo pieniędzy. - Warto byłoby się zastanowić, jak te środki dedykowane osobom z niepełnosprawnością, lepiej i roztropniej wykorzystać - podsumowuje.

Poniżej znajdą Państwo wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została na stronie internetowej Trójki.

 

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(mp,ei)

 

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni i ich problemy: dzieli nas mur obojętności?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 00:40
Zdaniem wielu organizacji, osoby niepełnosprawne są w Polsce dyskryminowane. Nie mają takich samych warunków i szans rozwoju jak osoby zdrowe. W "Za, a nawet przeciw" rozmawialiśmy o osobach niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy klauzulę sumienia można pogodzić z prawami pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 23:30
Według komisji bioetyki Polskiej Akademii Nauk, kiedy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia i odmawia zabiegu lub sposobu leczenia, powinien interweniować dyrektor szpitala i wyznaczyć innego lekarza. Polski Episkopat podkreśla tymczasem, że pracownicy służby zdrowia mają prawo do stosowania klauzuli.
rozwiń zwiń