Handel w internecie kwitnie. Warto znać swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 14:43
W ciągu ostatnich 15 lat powiatowi rzecznicy praw konsumentów interweniowali w sprawie działalności sklepów internetowych ponad 450 tysięcy razy. Mimo to Małgorzata Cieloch z UOKiK uważa, że handel w internecie jest bezpieczny. - Klienci są tam bardziej chronieni niż w normalnym sklepie - zauważa.
Audio
  • Handel w internecie kwitnie. Warto znać swoje prawa (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Handel w internecie kwitnie. Warto znać swoje prawa
Foto: glow images/East News

Wartość polskiego handlu internetowego obliczono na 30 miliardów złotych. Obok Czech jesteśmy najszybciej rozwijającym się rynkiem w Europie. Zdaniem Justyny Skorupskiej, prezesa eBiznes Consulting i przewodniczącej Rady Izby Gospodarki Elektronicznej, Polacy pokochali zakupy w internecie ze względu na cztery aspekty: - Chodzi o wygodę, niższe ceny, oszczędność czasu, w końcu większy wybór - wyliczała w audycji "Za, a nawet przeciw" .

Mimo tych niezaprzeczalnych zalet, kupując w internecie, jesteśmy narażeni na pewno ryzyko, a bywa, że i niedogodności. Tym bardziej, że aż 70 procent właścicieli sklepów internetowych łamie prawo. Bardzo często sprzedawcy stosują niedozwolone zapisy regulaminowe np. informując, że jeśli klient nie sprawdzi przesyłki w obecności kuriera, to traci prawo do reklamacji. Bywa też, że odsyłają reklamująch klientów do producenta produktu. - Oba te zapisy są niezgodne z prawem - zauważa Małgorzata Cieloch , rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - Pamiętajmy, że klient kupujący w Internecie jest chroniony przez prawo bardziej niż w tradycyjnym sklepie. Mamy prawo do zwrotu zawsze w ciągu 10 dni, od dostarczenia nam danej rzeczy, bez podawania przyczyny - zauważała.

Zdaniem Justyny Skorupskiej problemy w handlu internetowym w dużej mierze biorą się z braku świadomości zarówno wśród kupujących jak i sprzedających. - Proszę zwrócić uwagę na to, jak dynamicznie zmienia się sytuacja, jeśli chodzi o przepisy prawne dotyczące sprzedaży internetowej. Sprzedawcy internetowi muszą się nauczyć dużo więcej niż zwykli sprzedawcy. Wchodzą tu przepisy dotyczące umów zawieranych na odległość, czego z reguły w handlu tradycyjnym nie ma. Sprzedawcy nie tylko nie wiedzą, czego nie mogą, ale kupujący wykorzystują też kanał internetowy do oszukiwania sprzedających. Ten rynek się rozwija i potrzebuje wiedzy - oceniała

Więcej na temat zagrożeń handlu internetowego i sposobów radzenia sobie z nimi - w nagraniu audycji. Oprócz słuchaczy głos w niej zabrali Edyta Kochlewska, redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl., Paweł Pilarczyk z pclab.pl, Karol Banaszkiewicz, twórca serwisu Displa.io, Małgorzata Cieloch z UOKiK, Justyna Skorupska, prezes eBiznes Consulting.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

bch,mp


Zobacz więcej na temat: internet Kuba Strzyczkowski

Czytaj także

Czy internet może być niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 12:00
Ekshibicjonizm w internecie to zjawisko powszechne. Nie wiadomo dlaczego, sami umieszczamy na różnych portalach informacje o miejscu zamieszkania, majątku, przyzwyczajeniach...Toźródło wiedzy nie tylko dla przyjaciół...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chamstwo w internecie przeszkadza mi?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2009 12:00
Na forum internetowym można wszystko. Jesteśmy anonimowi, zatem piszemy co nam się żywnie podoba. Często kłamiąc i obrażając. Za pomocą paskudnych słów. Czy chamstwo w internecie przeszkadza mi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy blokowanie stron narusza nasze swobody?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 12:00
Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które pomogą w walce ze stronami "niedozowlonymi" w internecie. To strony pedofilskie, z treściami faszystowskimi oraz na przykład firm hazardowych.
rozwiń zwiń