X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:10
Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ordynacji podatkowej. Nieograniczone kontrole majątku podatników i nowe, wyższe grzywny - to pomysły rządu. Będziemy częściej sprawdzani i częściej karani.
Audio
  • Nowa ordynacja podatkowa zwiększy wpływy do budżetu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)

Jak wygląda obecny stan prawny? - Prawo podatkowe możemy podzielić na dwie grupy: prawo materialne, które mówi, ile podatku należy zapłacić, i tu są określone stawki podatkowe i ulgi, oraz procedury kontroli i zbierania podatków, które są uregulowane w ordynacji podatkowej - tłumaczy Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Podatkowej Ministerstwa Finansów. Trzy główne procedury to: czynności sprawdzające, kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe (w ramach którego wymierza się konkretny wymiar podatku).

Jego zdaniem czeka nasz bardzo obszerna zmiana ordynacji podatkowej. - Cały pakiet zmian można podzielić na dwie grupy: zmiany upraszczające procedury podatkowe i wprowadzenie rozwiązań, które są potrzebne dziś dla podatników. To jest zdecydowana większość pakietu legislacyjnego. Na przykład: wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych, na mocy których podatnik będzie mógł ustanowić jednego pełnomocnika, który będzie widziany we wszystkim procedurach podatkowych, bez konieczności przedkładania do każdego urzędu oddzielnego dokumentu - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Czynności sprawdzające to najprostsza, ale też najczęściej stosowana procedura wstępnej weryfikacji. Odbywa się ona w siedzibie urzędu skarbowego. - Polega na tym, że urząd, mając wątpliwości co do poprawności złożonego zeznania, prosi podatnika o wyjaśnienia. Jest też kontrola podatkowa, która polega na wizycie u podatnika i dużo głębszym sprawdzeniu. Najbardziej formalną procedurą jest postępowanie podatkowe. Kończy się ono wydaniem decyzji wymierzającej podatek. Dziś sprawy związane z opodatkowaniem dochodów z nieujawnionych źródeł nie mogą znajdować się w zakresie czynności sprawdzających. To zmusza urzędy do korzystania z tych bardziej formalnych procedur - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Zdaniem Tomasza Piekielnika - doradcy podatkowego z Kancelarii Piekielnik i Partnerzy - na projekt zmian w ustawie trzeba spojrzeć z trochę większej perspektywy i zadać sobie pytania, w jakim kierunku  zmiany będą nas prowadzić. - Wprowadzenie regulacji, która urzędnikom da możliwości i prawo kontrolowania dokumentacji, kontrahentów, ale także sąsiadów podatnika, należy mocno skrytykować - dodaje.
Według niego ordynacja w aktualnym kształcie zawiera już bardzo wiele mechanizmów, które umożliwiają skuteczną kontrolę. Te mechanizamy są niekiedy nadużywane, z doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele procedur, które się tam znajdują są nadużywane.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Krzysztof Kolany (Bankier.pl), Beata Szydło (posłanka PiS), Jacek Czarnecki (Stowarzyszenie Podatników w Polsce), Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha).

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(mp/mk)

Czytaj także

Czy zdarzyło mi się działać w szarej strefie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 17:04
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ustanowił 12 marca Dniem Wyjścia z Szarej Strefy. Według ekonomisty dr Friedricha Schneidera z Uniwersytetu w Linzu, badającego szarą strefę, stanowi ona w Polsce 25 procent!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z szarą strefą? "Zmniejszyć liczbę regulacji, obniżyć podatki"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:00
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ustanowił 12 marca Dniem Wyjścia z Szarej Strefy. Według ekonomisty dr Friedricha Schneidera z Uniwersytetu w Linzu, badającego szarą strefę, stanowi ona w Polsce 25 procent!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń