Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa?
Foto: Glow Images/East News

Rząd pracuje nad ustawami, które umożliwiłyby publikowanie w internecie rejestru dłużników wobec państwa. Chodzi o zobowiązania podatkowe czy też długi wobec ZUS. Takie zobowiązanie miałoby być wpisywane do rejestru bez czekania na wynik odwołania do sądu.

Posłuchaj

Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Mróz - zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów - mówi, że dziś każdy obywatel ma możliwość sprawdzenia wiarygodności swojego kontrahenta. Jednak chodzi tylko o prywatne długi. - Nie ma natomiast możliwości sprawdzenia, czy ktoś nie zalega z podatkami. Nie ma możliwości, żeby obywatel uzyskał te informacje w łatwym trybie. Może poprosić kontrahenta o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, ZUS. Jednak to nie jest wygodny sposób, żeby sprawdzić taką wiarygodność - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Według urzędnika Ministerstwo Finansów chciałoby umożliwić taki mechanizm działania, aby w internecie, poprzez wprowadzenie pewnych danych identyfikacyjnych, można było zobaczyć, z kim mamy do czynienia i czy warto z nim współpracować, czy nie. Gość Kuby Strzyczkowskiego deklaruje, że resort zbiera informacje z innych ministerstw, uwagi ekspertów i na ich podstawie dopiero przygotuje rozwiązania.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że długi publiczno-prawne wciąż powinny być chronione tajemnicą skarbową. - Istnieją też możliwości, żeby takie informacje przekazywać do baz, np. do Biura Informacji Gospodarczej. Zupełnie inaczej wygląda sprawa publikacji tych danych w internecie - mówi.

Wojciech Rafał Wiewiórkowski mówi, że trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taka wiadomość raz ujawniona będzie już nieusuwalna. - To oznacza, że jeśli przedsiębiorca lub osoba fizyczna miała w którymkolwiek momencie swojego życia zadłużenie, to taka informacja zawsze będzie widoczna - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Jędrzej Miklas (Fundacja Panoptykon), Bartosz Wyżykowski (ekspert Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan), Cezary Kazimierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) i Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion Doradcy Finansowi).

(mp/mk)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji. Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.


Polecane