Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 23:30
Rząd pracuje nad ustawami, które umożliwiłyby publikowanie w internecie rejestru dłużników wobec państwa. Chodzi o zobowiązania podatkowe czy też długi wobec ZUS. Takie zobowiązanie miałoby być wpisywane do rejestru bez czekania na wynik odwołania do sądu.
Audio
  • Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa?
Foto: Glow Images/East News

Grzegorz Mróz - zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów - mówi, że dziś każdy obywatel ma możliwość sprawdzenia wiarygodności swojego kontrahenta. Jednak chodzi tylko o prywatne długi. - Nie ma natomiast możliwości sprawdzenia, czy ktoś nie zalega z podatkami. Nie ma możliwości, żeby obywatel uzyskał te informacje w łatwym trybie. Może poprosić kontrahenta o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, ZUS. Jednak to nie jest wygodny sposób, żeby sprawdzić taką wiarygodność - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Według urzędnika Ministerstwo Finansów chciałoby umożliwić taki mechanizm działania, aby w internecie, poprzez wprowadzenie pewnych danych identyfikacyjnych, można było zobaczyć, z kim mamy do czynienia i czy warto z nim współpracować, czy nie. Gość Kuby Strzyczkowskiego deklaruje, że resort zbiera informacje z innych ministerstw, uwagi ekspertów i na ich podstawie dopiero przygotuje rozwiązania.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że długi publiczno-prawne wciąż powinny być chronione tajemnicą skarbową. - Istnieją też możliwości, żeby takie informacje przekazywać do baz, np. do Biura Informacji Gospodarczej. Zupełnie inaczej wygląda sprawa publikacji tych danych w internecie - mówi.

Wojciech Rafał Wiewiórkowski mówi, że trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taka wiadomość raz ujawniona będzie już nieusuwalna. - To oznacza, że jeśli przedsiębiorca lub osoba fizyczna miała w którymkolwiek momencie swojego życia zadłużenie, to taka informacja zawsze będzie widoczna - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Jędrzej Miklas (Fundacja Panoptykon), Bartosz Wyżykowski (ekspert Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan), Cezary Kazimierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) i Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion Doradcy Finansowi).

(mp/mk)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji. Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.


Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy wezmą się za walkę z lichwą?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 23:33
Banki i firmy pożyczkowe łupią nas na każdym kroku! Oprocentowanie kredytów na kontach debetowych sięga w Polsce 16 procent! Średnia dla państw strefy euro to 7,63 procent. Dlaczego tak się dzieje? Bo politycy na to pozwalają!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o wysokość emerytur. "Wzrost minimalnego świadczenia niemożliwy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 21:00
Przyszłoroczna waloryzacja emerytur będzie symboliczna. Wyniesie 2,2 %. Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów proponuje podwyżkę minimalnej emerytury, która dziś wynosi 844 złote 45 groszy. - Najniższą emeryturę odbiera około połowy uprawnionych - mówi Elżbieta Arciszewska, przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
rozwiń zwiń