Czy państwo niszczy przedsiębiorczość Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:00
Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak napisał list otwarty do premiera. W liście krytykowany jest rozbójniczy system podatkowy, który "winno się wrzucić do kosza i stworzyć nowy". Zdaniem prezesa prawo u nas tworzone jest dla koncernów, a "rząd postępuje gorzej niż mafia".
Audio
  • Czy państwo niszczy przedsiębiorczość Polaków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Nie tracisz praw nawet, gdy komornik wejdzie na twoje konto
Nie tracisz praw nawet, gdy komornik wejdzie na twoje kontoFoto: Glow Images/East News

Zdaniem Doroty Wolickiej - wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - w ostatnich latach coraz częściej spotykamy się ze zmianą interpretacji prawa i to o 180 stopni. - Żaden mały i średni przedsiębiorca nie może być pewien, że to co uzyskał na piśmie od danego urzędu jest wiążące. Najwięcej sygnałów na przestrzeni ostatnich lat jest odbierane ze strony ZUS-u. Docierają również sygnały dotyczące Ministerstwa Finansów i podległych mu urzędników - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Według niej najbardziej niepokojącą kwestią jest klauzula, która miała zostać wprowadzona w ordynacji podatkowej, tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego. - To nas głęboko zaniepokoiło ze względu na doświadczenia, które mamy z postępowaniami ZUS-u. Ministerstwo Finansów twierdzi, że chce wprowadzić przepisy w dobrej wierze, a one są tak nieprecyzyjne, że dają urzędnikom bardzo szerokie pole manewru i interpretacji. Zachodzi podejrzenie, że na odstrzał pójdą małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają najmniejsze możliwości obrony - dodaje.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Antoni Mężydło - zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Gospodarki - twierdzi, że posłowie spotykają na dyżurach przedsiębiorców, którzy przychodzą zaskoczeni różną interpretacją przepisów prawa. - Szczególnie jeśli chodzi o akcyzę, swobodę działalności gospodarczej - opowiada gość Kuby Strzyczkowskiego.
- Często zdarza się tak, że małe i średnie przedsiębiorstwa, ze względu na kilkumiesięczne wstrzymanie zwrotu VAT-u, zaprzestają działalności, bo nie mają funduszy obrotowych i możliwości kredytowych. Kontrole ciągną się miesiącami. To jest naganne, my staramy się interweniować. Staramy się zmieniać przepisy, w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzamy przepisy, które nie pozwalają nękać kontrolami przedsiębiorców - mówi poseł PO.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: dr Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha), Paweł Setelecki (ekonomista), Krzysztof Grabowski (członek zarządu firmy Bioetanol Aeg), dr Marek Dietl (Instytut Sobieskiego).

(mp/fbi)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji. Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.

 

Czytaj także

Franczyza: czy ten biznes się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 13:40
Biznes franczyzowy pojawił się w Polsce w latach 90., a w ostatnim czasie dynamicznie się rozrasta. Ciągle przybywa sklepów, restauracji, stacji benzynowych czy aptek we franczyzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym grozi ujawnienie w internecie długów wobec państwa?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 23:30
Rząd pracuje nad ustawami, które umożliwiłyby publikowanie w internecie rejestru dłużników wobec państwa. Chodzi o zobowiązania podatkowe czy też długi wobec ZUS. Takie zobowiązanie miałoby być wpisywane do rejestru bez czekania na wynik odwołania do sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie przedsiębiorców w Polsce będzie łatwiejsze? Szykują się zmiany w prawie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 09:49
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje kolejne zmiany w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Projekty założeń nowego Prawa działalności gospodarczej, ustawy o uproszczeniu procedur administracyjnych i noweli Kodeksu pracy trafiły właśnie do wykazu prac rządu.
rozwiń zwiń