Prywatyzacja jest lekiem na kłopoty polskiego górnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 14:40
- W dniu expose nowej premier Ewy Kopacz związkowcy przeprowadzą w Warszawie protest - zapowiedział wiceprzewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej Stanisław Kłysz. Górnicy protestują przeciw planom prywatyzacji kopalń.
Audio
  • Prywatyzacja lekiem na kłopoty polskiego górnictwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Manifestacja w obronie pracowników sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz przed siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego.
Manifestacja w obronie pracowników sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz przed siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Zrzeszający 13 organizacji związkowych z KW sztab protestacyjno-strajkowy podał, że konsultacje dotyczące planu naprawczego na lata 2014-2020 uznają za jednostronnie zerwane z winy pracodawcy. Związkowcy zarzucili zarządowi, że ciągle zmienia treść planu i wbrew ich opinii chce sprzedać Węglokoksowi kilka kopalń należących do Kompanii Węglowej.

Kierownictwo spółki odniosło się do tych zarzutów. Poinformowano, że zarząd nie zgadza się z argumentami, że powodem zerwania rozmów były notoryczne zmiany w programie naprawczym oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie ewentualnej sprzedaży kopalń. Zarząd KW "ze zdumieniem" przyjął informację o zerwaniu konsultacji.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Trzeba zrestrukturyzować ten sektor tak, aby wreszcie zaczął być dochodowy i działał na tych samych zasadach, na jakich działają wszystkie inne przedsiębiorstwa, również te ulokowane na Górnym Śląsku. Jeżeli nie ma możliwości i siły wewnętrznej do tego, aby zrestrukturyzować w obecnym kształcie Kompanię Węglową to pewnie trzeba ją podzielić i być może w części sprywatyzować po to, aby taką siłę do racjonalizacji zarządzania sektorem znaleźć - mówi dr Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha.
- Decyzji dotyczącej sektora węglowego nie ma od lat z powodu konformizmu politycznego. Jest fałszywa perspektywa skali zjawiska, bo w górnictwie dziś pracuje niespełna 100 tys. ludzi, z tego pod ziemią ponad 60 tys. Zamieszanie, skala obaw i bojaźni jest taka, jakby to były setki tysięcy albo milion ludzi - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Jarosław Grzesik - przewodniczący sekcji krajowej górnictwa "Solidarności" - mówi w audycji "Za, a nawet przeciw", że to związkowcy nie zerwali rozmów z Kompanią Węglową. - Zarząd zaczął proces konsultacji programu naprawczego firmy ze związkami zawodowymi. Jednocześnie nie czekał na ich opinię i podjął działania celem wdrożenia tego programu - wyjaśnia gośc Trójki.
Konsultacje przedstawionego przez zarząd planu naprawczego rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami. Plan zakłada m.in. ograniczenie kosztów, zmianę organizacji produkcji, wdrożenie programów restrukturyzacyjnych dla poszczególnych zakładów oraz pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki - co ma w praktyce odbyć się poprzez sprzedaż kilku kopalń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Marek Dietl (Instytut Sobieskiego), Zbigniew Zatorski (Związek Zawodowy Górników w Polsce przy Kopalni Halemba), Rafał Zasuń (wysokienapiecie.pl).

(PAP/IAR/Trójka/mp/mk)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Gorący spór o edukację seksualną w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:12
W Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie nowelizacji kodeksu karnego. Projekt zakłada kary za propagowanie zachowań seksualnych wśród małoletnich poniżej 15. roku życia. Pod projektem działacze Fundacji "Pro-prawo" zebrali 250 000 podpisów. Zdaniem niektórych to wyrzucenie edukacji seksualnej ze szkół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewolnictwo" na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 16:13
Przekroczone normy dopuszczalnego czasu pracy, nierzetelna ewidencja przepracowanych godzin lub nawet fałszowanie dokumentacji... W audycji "Za, a nawet przeciw" odpowiadamy na pytanie, czy możemy mówić o niewolnictwie w kontekście polskiego rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co Szkotom niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 15:24
W Szkocji trwa referendum niepodległościowe. Walka pomiędzy "Yes Scotland" a "Better Together" będzie się toczyła do ostatniej chwili, bowiem sondaże nie dają żadnej pewności, co do ostatecznego wyniku głosowania.
rozwiń zwiń