Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o in vitro. Zdaniem lekarzy-specjalistów projekt zawiera wiele kontrowersyjnych pomysłów i luk prawnych. Czy zatem taka ustawa jest w ogóle w Polsce potrzebna?
Audio
  • Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności
Foto: Glow Images/ East News

Według Jarosława Katulskiego (poseł PO, sejmowa Komisja Zdrowia) z punktu widzenia pacjentów można powiedzieć, że ustawa nie jest potrzebna, bo procedurę in vitro w Polsce przeprowadza się bez niej i to z olbrzymim powodzeniem. - Mamy kliniki, które potrafią wykonywać in vitro ze skutecznością niespotykaną w innych krajach. Z drugiej strony mamy program rządowy, który gwarantuje częściową refundację kosztów. Bardzo dużo osób z tego skorzystało i narodziły się już dzieci - mówi.

- Jednak obligują nas pewne przepisy międzynarodowe, głównie unijne, do tego, żebyśmy w końcu uregulowali te kwestie. Tak ważny i delikatny problem powinien być uregulowany prawnie - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Zdaniem dr Piotra Lewandowskiego z Kliniki Leczenia Niepłodności "Novum" in vitro nie leczy niepłodności, ale pozwala obejść przyczyny, które do niej prowadzą. - Dlatego czasami nawet możemy zaryzykować twierdzenie, że leczy. Bo mamy ponad 100 ciąż będących efektem tego, że kobiety wcześniej zaszły w ciążę dzięki in vitro - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Dr Lewandowski dodaje, że taka ustawa jest potrzebna. - Powinna dać prawo do leczenia każdej grupie pacjentów, czynić leczenie bezpiecznym i zgodnym z rekomendacjami światowych towarzystw. Na świecie ustawy i regulacje są już dawno wypracowane. Nie musimy przełamywać lodów, możemy kierować się tym, co inny mądrzy od 30 lat wymyślają. I koniecznie konsultować to ze specjalistami, np. z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Anna Krawczak (przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierana Adopcji "Nasz bocian"), Tomasz Szelągowski (Federacja Pacjentów Polskich), Anna Pietruszka-Dróżdż (Fundacja Mama), Grzegorz Byszewski (ekspert Pracodawców RP).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

(mp, ei)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Anarchia czy czyste sumienie? Gorąca dyskusja o "Deklaracji wiary"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 23:30
Dokument głosi między innymi, że "ciało ludzkie i życie jest święte i nietykalne, a prawo Boże ma pierwszeństwo przed prawem ludzkim". - Dla mnie stwierdzenie, że lekarz stawia pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim, jest anarchiczne - komentuje gość audycji "Za, a nawet przeciw" prof. Monika Płatek. A Bolesław Piecha odpowiada, że w Polsce nie ma zakazu manifestowania wiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa terapia czy siła sugestii? O leczeniu homeopatią

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 14:20
Naczelna Rada Lekarska zaprotestowała przeciwko utworzeniu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym studiów w zakresie homeopatii. Według prezesa Rady działanie środków homeopatycznych opiera się na wierze i efekcie placebo. Zdania są podzielone. Są lekarze, którzy zauważają działanie leków homeopatycznych u bardzo małych dzieci, gdzie trudno mówić o efekcie placebo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet antykolejkowy - szansa dla pacjentów czy sztuczka wizerunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 19:17
Rząd przyjął tzw. pakiet antykolejkowy, zgodnie z którym więcej istotnych decyzji niż dotychczas, w tym dotyczących NFZ, zależeć będzie od ministra zdrowia. - To niezbędne kroki - przekonywał wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. - Wszystko wskazuje na to, że niestety niewiele się zmieni - odpowiadał Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń