Czy protest lekarzy ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 14:47
Ministerstwo Zdrowia nie doszło do porozumienia z lekarzami. Po 1 stycznia co trzecia poradnia rodzinna będzie zamknięta. Podstawą sporu są pieniądze. Resort proponuje zwiększenie nakładów dla poradni o ponad miliard złotych, jednak lekarze twierdzą, że to nie wystarczy.
Audio
  • Czy protest lekarzy ma sens? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Rozmowy resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego  zakończyły się fiaskiem. Lekarze zapowiadają zamknięcie placówek
Rozmowy resortu zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego zakończyły się fiaskiem. Lekarze zapowiadają zamknięcie placówekFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Dr Jarosław Krawczyk z Porozumienia Zielonogórskiego twierdzi, że lekarze wciąż czekają na decyzję ministra zdrowia, ale działania resortu "przeczą idei kompromisu". - Pacjent powinien zapytać pana ministra, dlaczego nie zapewnił mu opieki w poradni, którą pacjent wybrał. A nie zapewnił jej, bo nie rozmawiał z nami przez cały rok - mówi.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapewnia, że negocjacje trwały od miesięcy, a zwiększenie oferowanej przez resort kwoty nie jest możliwe. - Nie ma więcej pieniędzy. (…) Nie możemy podejmować decyzji finansowych, które nie będą możliwe do zrealizowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jarosław Krawczyk (Porozumienie Zielonogórskie), Piotr Wróbel (dziennikarz zajmujący się tematyką ochrony zdrowia), Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia), Krzysztof Łanda (Fundacja Watch Health Care), Bolesław Piecha (poseł do Parlamentu Europejskiego, były wiceminister zdrowia)
Data emisji: 31.12.2014
Godzina emisji: 12.05

(iwo, ei)

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Ebola w Polsce? "Możemy prowadzić tylko bierną walkę z wirusem"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 12:00
Zakażona wirusem Norweżka, która pracowała dla organizacji "Lekarze bez granic", leży w szpitalu w Oslo. Jest w pełnej izolacji. W Madrycie kwarantanną, z podejrzeniem zarażenia ebolą, objęto 4 osoby. W Polsce urzędnicy uspokajają i przestrzegają przed paniką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska zmienia strategię walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:39
Najgorzej jest na północy kraju - na raka umiera tam blisko jedna trzecia mieszkańców. Co się zmieni po 1 stycznia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższe podatki metodą na przemyt?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 17:30
Sprzedaż legalnych papierosów cały czas spada. I nie dlatego, że Polacy masowo rzucają palenie! Czarny rynek napędzają m.in. podwyżki akcyzy. Przemyt kwitnie i dotyczy nie tylko branży tytoniowej. Już teraz stanowi ponad 15 procent rynku alkoholu.
rozwiń zwiń