X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sądy bez nielegalnie zdobytych dowodów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 17:28
Od 1 lipca w procesach karnych nie będą brane pod uwagę dowody zdobyte z naruszeniem prawa. Na przykład nielegalne nagrania.
Audio
  • Sądy bez nielegalnie zdobytych dowodów (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Sądy bez nielegalnie zdobytych dowodów
Foto: Pixabay.com

Wielu prawników krytykuje takie rozwiązanie. Uważają, że np. sprawca włamania, kradnący dokumenty, winien zostać ukarany, ale dowód (ważny w jakiejś innej sprawie) należałoby wykorzystać.

- Mamy tu do czynienia z dylematem aksjologicznym: dowody, które zostały uzyskane w sposób nielegalny, mają stać się podstawą do legalnego skazania kogoś za popełnienie przestępstwa - mówi prof. Sławomir Steinborn, kierownik Katedry Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. - Ta regulacja ma kłaść blokadę działaniom nielegalnym i to nie każdemu naruszeniu prawa, tylko takiemu, które wyczerpuje znamiona przestępstwa - podkreśla rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

- Jeśli taki przepis miałby być stosowany na szerszą skalę, całkowicie sparaliżowałby proces dowodzenia - mówi prof. Romuald Kmiecik z Katedry Kryminalistyki i Prawa Dowodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i przekonuje, że "w polskim systemie prawnym istnieje nadmiar okoliczności wyłączających dowody".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której swoimi opiniami podzielili się również politycy i słuchacze Trójki, pytający m.in. co jest ważniejsze: sprawiedliwa ocena i próba dotarcia do prawdy czy sposób pozyskania wiedzy?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sławomir Steinborn (Uniwersytet Gdański), Romuald Kmiecik (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), Ryszard Kalisz (poseł niezrzeszony), Jerzy Pietrzyk (prezes Stowarzyszenia Stop Bezprawiu), Tomasz Stryjek (Collegium Civitas), Marek Ast (poseł PiS)
Data emisji: 18.06.2015
Godzina emisji: 12.05

mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy polski wymiar sprawiedliwości działa sprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 14:00
Na sądy wydajemy dużo, a jeśli chodzi o liczbę ich pracowników, jesteśmy w europejskiej czołówce. I choć płacimy sędziom więcej, niż się powszechnie uważa, Polacy nie są zadowoleni z ich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ordynacja ułatwi życie podatnikowi? Miażdżąca odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:00
Uproszczenie procedur podatkowych i uszczelnienie poboru podatków zakłada projekt noweli ordynacji podatkowej, którym w czerwcu zajmował się Sejm. Pakiet propozycji miażdżąco skrytykowali jednak słuchacze Trójki.
rozwiń zwiń