Polisolokaty. Polacy kontra instytucje finansowe

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 19:20
- Ludzie, którzy zdecydowali się na takie polisy, są przekonani, że na kupce rosną im oszczędności. W większości przypadków tak nie jest - mówi o ubezpieczeniach inwestycyjnych Jacek Łęski, prezes Stowarzyszenia "Przywiązani do Polisy".
Audio
  • Polisolokaty. Polacy kontra instytucje finansowe (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy potrzebujemy ochrony przed instytucjami finansowymi?
Czy potrzebujemy ochrony przed instytucjami finansowymi? Foto: Depositphotos

Wielu Polaków padło ofiarą tzw. polisolokat. Część towarzystw ubezpieczeniowych i banków stosowało nieuczciwe opłaty likwidacyjne, przerzucając koszt na klientów. Nieświadomi ubezpieczeni tracili w ten sposób większość zgromadzonego kapitału. A szacuje się, że w tego typu produktach finansowych Polacy ulokowali 56 mld złotych.

- Odnotowaliśmy bardzo dużo skarg, ich liczba idzie w setki. Chodzi o opłaty likwidacyjne, o tzw. misselling, czyli nieuczciwą sprzedaż - wyjaśnia Łukasz Wroński, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Interesów Konsumentów UOKiK, i mówi w audycji o prowadzonych aktualnie postępowaniach.

- Pewnych rzeczy zgodnie z polskim prawem nie wolno zamieszczać w umowach - podkreśla Jacek Łęski, prezes Stowarzyszenia "Przywiązani do Polisy" i dodaje, że "większość dużych i renomowanych firm postanowiła zrobić interes na wysokich opłatach likwidacyjnych". - Zdaniem polskich sądów to po prostu oszustwo - podsumowuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Jak w tej sytuacji zachowuje się Komisja Nadzoru Finansowego? Jak na zarzuty odpowiadają przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych i banków? Czy poszkodowani mają szansę na odzyskanie pieniędzy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Łukasz Wroński (Departament Ochrony Interesów Konsumentów UOKiK), Jacek Łęski (Stowarzyszenie Przywiązani do Polisy), Marek Zuber (ekonomista), Maciej Krzysztoszek (Komisja Nadzoru Finansowego), Hanna Miśkiewicz (Kancelaria Lex), Marcin Tarczyński (Polska Izba Ubezpieczeń)
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji: 12.05

mk/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: