Składki i emerytury. Jakie zmiany nas czekają?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:00
Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny. Jednocześnie rząd planuje zmiany, które mają zwiększyć wpływy do ZUS.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o proponowanych zmianach w FUS (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Kto skorzysta na obniżeniu wieku emerytalnego?
Kto skorzysta na obniżeniu wieku emerytalnego?Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Składki mają być płacone od każdej umowy o pracę, dzieło czy zlecenia. Samozatrudnieni nie zapłacą składki zryczałtowanej, a składkę od pełnych przychodów.

- Nie mówmy, że możemy sfinansować obniżenie wieku emerytalnego zmianami wprowadzanymi tu i teraz. Chwilowo możemy pokryć koszty, ale na dłuższą metę to nie zadziała, bo nie wystarczy na to wszystko pieniędzy - mówi Aleksander Łaszek, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji "Lewiatan" zwraca uwagę, że niesprawiedliwe i kosztowne są przywileje emerytalne rolników, górników i pracowników służb mundurowych. - Proponujemy wprowadzenie powszechnej zasady, że wysokość emerytury zależy od tego, ile wpłaciliśmy składek i jaka jest długość okresu jej pobierania - dodaje.

Co o takim pomyśle sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Paweł Majtkowski (ekonomista)
Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (SGH), Aleksander Łaszek (ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan")
Data emisji: 3.11.2015
Godzina emisji: 12.08

mp/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Emerytury i renty: finisz prac nad nowelą ustawy. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 09:59
Doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana przepisów emerytalnych. Kto na nich skorzysta?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 10:04
Od 1 maja tego roku obowiązują nowe zasady wyliczania świadczeń emerytalnych. Ustawa zmieniająca wprowadziła zmiany w zakresie ustalania (ponownego ustalania) kapitału początkowego oraz emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura - młodzi o niej nie myślą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 17:50
Młodzi ludzie często podkreślają, że nie wierzą, iż ZUS kiedykolwiek wypłaci im emerytury i jeśli tylko mogą, unikają płacenia składek.
rozwiń zwiń