Czy obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 13:47
Jedną z najważniejszych obietnic wyborczych PiS jest obniżenie wieku emerytalnego. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie prezydenckiego projektu regulującego zmiany.
Audio
  • Czy obniżenie wieku emerytalnego to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której pojawiają się argumenty zwolenników i przeciwników zmian planowanych w systemie emerytalnym (zdjęcie ilustracyjne)
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której pojawiają się argumenty zwolenników i przeciwników zmian planowanych w systemie emerytalnym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images / East News

Zgodnie z propozycją każdy będzie miał wybór - pracować dłużej albo korzystać z emerytury. Politycy PO uważają, że jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, emerytury kobiet zostaną obniżone o 70 procent, a mężczyzn - o 30 procent.

- Obecna sytuacja społeczna i gospodarcza w Polsce nie uzasadnia podwyższenia wieku emerytalnego. Sama decyzja ustawodawcy, podjęta zresztą bardzo nerwowo w czasie, kiedy premierem był pan Donald Tusk, nie rozwiąże problemów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - argumentuje poseł PiS Maks Kraczkowski.

Innego zdania jest posłanka PO Izabela Leszczyna, która broni decyzji poprzedniego rządu. - To była racjonalna i odpowiedzialna decyzja. Nie wolno mamić ludzi i mówić im, że mogą pracować krócej, po to, żeby zdobyć głosy wyborców. To jest wielka polityczna nieodpowiedzialność PiS. Niestety, wszyscy słono za nią zapłacimy - mówi posłanka.

W audycji "Za, a nawet przeciw" na temat podwyższenia wieku emerytalnego przez PO i planów jego obniżenia przez obecnie rządzących wypowiadają się politycy, eksperci ds. gospodarki i słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Maks Kraczkowski (poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju), Izabela Leszczyna (posłanka PO, członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Monika Rosa (posłanka Nowoczesnej), Bogusław Półtorak (redaktor naczelny Grupy Bankier.pl), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Jacek Wilk (poseł Kukiz’15)
Data emisji: 14.12.2015
Godzina emisji: 12.08

iwo/ei

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Niskie emerytury. Czy Polacy zaczną "uciekać" na renty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 16:30
W Kancelarii Prezydenta powstał raport dotyczący przyszłych emerytur. Okazuje się, że po 37 latach opłacania składek osoba, która właśnie rozpoczyna pracę, będzie odbierać na emeryturze jedną piątą ostatnich poborów!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składki i emerytury. Jakie zmiany nas czekają?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:00
Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny. Jednocześnie rząd planuje zmiany, które mają zwiększyć wpływy do ZUS.
rozwiń zwiń