Co się stanie po wprowadzeniu nowego podatku dla sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 12:00
Nabierają tempa prace rządu nad podatkiem obrotowym od sprzedaży detalicznej. Kto za to zapłaci?
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego dyskutują o nowym podatku obrotowym, który ma być nałożony na sklepy (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Według Ministerstwa Finansów, nowy podatek ma mieć trzy stawki. Dla podatników, których przychód nie przekroczy 300 mln zł miesięcznie, stawka wyniesie 0,7 proc., dla tych, których przychód przekroczy 300 mln - 1,3 proc., a od przychodów uzyskanych ze sprzedaży prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy - 1,9 proc.
Według Ministerstwa Finansów, nowy podatek ma mieć trzy stawki. Dla podatników, których przychód nie przekroczy 300 mln zł miesięcznie, stawka wyniesie 0,7 proc., dla tych, których przychód przekroczy 300 mln - 1,3 proc., a od przychodów uzyskanych ze sprzedaży prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy - 1,9 proc.Foto: Glow Images/East News

Analityk Piotr Kuczyński przyznał, że niewątpliwie dużą część tego podatku zapłacą klienci, a także dostawcy sieci handlowych. - Bardzo wątpię, żeby same sieci z tego tytułu poniosły jakieś wymierne straty - powiedział ekonomista, komentując też m.in. ewentualne sposoby na uniknięcie tego podatku.

Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, przyznał natomiast, że dla sklepów to będzie bolesny cios. - To podatek zabierany bezpośrednio od przychodu, przed jakimkolwiek rozliczeniem. To jest zrobione m.in. po to, żeby nie było można zastosować żadnej optymalizacji. A w handlu akurat tak musi być, że jeżeli się nakłada podatek na przychód, to źródłem kompensowania jest miejsce, skąd pochodzi przychód. Czyli dla nas to dostawcy i klienci - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy m.in. o tym, jak wdrożenie nowego prawa będzie wyglądało w praktyce i co stanie się z handlem w weekendy. W dyskusji wzięli też udział słuchacze Trójki, z których część opowiadał o swoich doświadczeniach w branży handlowej.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
 
Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), Andrzej Faliński (dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Jacek Sadowski (firma Demo), Alfred Bujara (Przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu Związku Zawodowego Solidarność), Maciej Ptaszyński (dyrektor Polskiej Izby Handlowej)
Data emisji:
27.01.2015
Godzina emisji:
12.08

ei/tj

Wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Nierentowne kopalnie. Co dalej z polskim górnictwem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 13:00
Górnicze związki zawodowe ogłosiły stan gotowości strajkowej. Ich przedstawiciele twierdzą, że mieszkańcy Śląska zostali oszukani, bo wciąż nie powstała Nowa Kompania Węglowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa śmieciowa spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 16:00
Wprowadzony dwa lata temu system gospodarowania odpadami komunalnymi nie rozwiązał problemu dzikich wysypisk.
rozwiń zwiń