Dyskusja o upadłości konsumenckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 16:00
W ubiegłym roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 2298 naszych rodaków. Ale liczba upadłości konsumenckich stale rośnie.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o upadłości konsumenckiej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Upadłość konsumencka wymaga sporej odwagi cywilnej (zdjęcie ilustracyjne)
Upadłość konsumencka wymaga sporej odwagi cywilnej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/eak_kkk

W pierwszym kwartale tego roku wzrosła o blisko 340 procent. Zapewne ma to związek z nowelizacją prawa (z grudnia 2014) o upadłości konsumenckiej, która mocno zliberalizowała przesłanki ogłoszenia upadłości. - Z tego powodu liczba upadłości konsumenckich z roku na rok będzie dynamicznie wzrastać - mówi Robert Kremser, dyrektor ds. rozwoju Bisnode Polska.

Dr Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha zauważa, że ogłoszenie upadłości wymaga dyscypliny i odwagi cywilnej. - Bo trzeba oddać wszystko, co dotychczas mamy, w sposób
uczciwy, pod groźbą kary w przypadku zatajenia - wyjaśnia.

Słuchacze audycji byli tym razem wyjątkowo zgodni - większość stwierdziła, że prawo o upadłości konsumenckiej funkcjonuje źle. Jakich używali argumentów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Roman Przasnyski (Gerda Broker), Sławomir Grzelczak (Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor), dr Ireneusz Jabłoński (Centrum im. Adama Smitha), Robert Kremser (dyrektor ds. rozwoju Bisnode Polska), Roman Sklepowicz (Stowarzyszenie Poszkodowanych przez System Bankowy)
Data emisji: 13.04.2016
Godzina emisji: 12.06

mp/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Co powinni o nas wiedzieć pożyczkodawcy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 13:45
Prawa instytucji pożyczkowych będą rozszerzone. To za sprawą przepisów przygotowanych przez PO, które chce wprowadzić PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE czy ZUS? Jaką emeryturę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 16:18
Przyszłość emerytalna tylko z ZUS? A może z otwartymi funduszami emerytalnymi? 1 kwietnia otworzyło się pierwsze okienko transferowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie ściągać podatki?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 13:00
Prezydent Benjamin Franklin mawiał: "Pewne są tylko śmierć i podatki". Mylił się ws. podatków. W Polsce rosną zobowiązania egzekucyjne.
rozwiń zwiń