Prokuratury pomogą chronić prawa pacjentów?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 13:40
W Polsce dochodzi do kilku tys. błędów medycznych rocznie. Pacjenci najczęściej spraw nie zgłaszają, bo nie wierzą, że cokolwiek udowodnią.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o planach Prokuratury Krajowej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain/valelopardo

Niebawem Prokurator Krajowy ma powołać koordynatora do spraw błędów medycznych, a przy prokuratorach powstaną wydziały zajmujące się tylko tego typu sprawami. - Koordynator będzie sporządzał analizy i raporty, w których wskaże, jakie uchybienia zostały popełnione przez prokuratorów. Będzie też wskazywał, w których sprawach dochodzenia zostały przeprowadzone w sposób modelowy - mówi Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Krajowej.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza z Naczelnej Rady Lekarskiej rosnąca liczba skarg do prokuratur to dowód na to, że rośnie świadomość prawna pacjentów. - Większość skarg nie dotyczy konkretnych lekarzy i popełnianych przez nich błędów, ale chodzi w nich o funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej - dodaje.

Co o planach Prokuratury Krajowej sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Wróbel (dziennikarz), Jacek Krajewski (Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie), Marek Balicki (były minister zdrowia), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), dr Maciej Hamankiewicz (Naczelna Rada Lekarska), Maciej Kujawski (Biuro prasowe Prokuratury Krajowej)
Data emisji: 11.05.2016
Godzina emisji: 12.08

mp/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:Czytaj także

Jest szansa na poprawę losu pacjenta w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 23:00
Mimo zapowiedzi, pacjenci jak stali w kolejkach, tak nadal stoją. - Będzie gorzej - twierdzą specjaliści z fundacji Watch Health Care, która monitoruje kolejki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wraca pomysł dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 16:02
Nad takim ruchem zastanawia się Ministerstwo Zdrowia. Na początek na nowo opracowany będzie tzw. koszyk świadczeń gwarantowanych. Za wszystko, co się w nim nie znajdzie, zapłaci ubezpieczyciel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nieubezpieczeni powinni mieć dostęp do opieki medycznej?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:00
Minister zdrowia zapowiedział, że będzie dążył do tego, by każdy obywatel miał dostęp do opieki medycznej.
rozwiń zwiń