X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emeryt z zakazem pracy? Spór o kontrowersyjny pomysł

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 14:00
PiS zamierza obniżyć wiek emerytalny, ale jednocześnie mówi się o zakazie pracy dla emerytów do ukończenia 67. roku życia. To sposób na ratowanie rynku pracy, czy łamanie podstawowych praw?
Audio
  • Dyskusja o pomyśle na zakaz pracy dla emerytów (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Rząd planuje, zgodnie z zapowiedziami wyborczymi, obniżenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. ZUS, w którym tworzony jest plan reformy, zaleca rządowi zakaz pracy dla emeryta aż do 67 roku życia
Rząd planuje, zgodnie z zapowiedziami wyborczymi, obniżenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. ZUS, w którym tworzony jest plan reformy, zaleca rządowi zakaz pracy dla emeryta aż do 67 roku życiaFoto: Pixabay/voffka1966

Wyeliminowanie emerytów z rynku pracy miałoby m.in. zwolnić miejsca dla młodych. Jeśli pomysł zalecany przez ZUS wejdzie w życie, emeryt, który podejmie pracę zbyt wcześnie, straci świadczenia.

Prof. Leokadia Oręziak uważa, że w projekcie chodzi o to, żeby obniżyć wiek, ale w istocie ograniczyć możliwość skorzystania z tego obniżenia. Dlaczego? Bo ludziom bardziej opłaci się pracować, niż iść na emeryturę, na której nie będą mogli dorobić.

Dr Artur Bartoszewicz podkreśla natomiast, że praca jest prawem, a jego odbieranie ludziom jest całkowicie nieracjonalne. Przyznaje jednak przy tym, że system wymaga zmiany, bo w obecnym stanie nie udźwignie tego, że ludzie żyją coraz dłużej i dłużej też pobierają emerytury.

Jakie argumenty przemawiają za zakazem? W audycji swoimi spostrzeżeniami na temat proponowanych zmian dzielili się nie tylko zaproszeni eksperci, ale też słuchacze. Zapraszamy do słuchania.   

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Leokadia Oręziak (Szkoła Główna Handlowa), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), dr Janusz Grobicki (Centrum im. A. Smitha), Sławomir Zawiślak (poseł PiS), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)
Data emisji: 19.10.2016
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji: