X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Polacy unikają płacenia podatków?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:00
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w styczniu tego roku odnotowano rekordowe wpływy z podatków do skarbu państwa.
Audio
  • Czy Polacy unikają płacenia podatków? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Rozmówcy Kuby Strzyczkowskiego uważają, że kwestia unikania podatków to nie tylko polski problem
Rozmówcy Kuby Strzyczkowskiego uważają, że kwestia unikania podatków to nie tylko polski problemFoto: Joanna Dorota/Shutterstock.com

Największym zaskoczeniem jest znaczący wzrost wpływów z VAT. Niektórzy uważają, że to efekt uszczelnienia systemu podatkowego. Straty w budżecie z tytułu wyłudzonego podatku VAT szacuje się na 40 do nawet 60 mld. złotych rocznie.

- Wzrost wpływów z VAT nie jest efektem uszczelnienia. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy na tym samym poziomie, co rok wcześniej. A jeśli chodzi o wyłudzenia VAT, to są one tak duże, bo od lat nikt nic nie zrobił, żeby się temu przeciwstawić - twierdzi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Jak mówi dr Irena Ożóg, była wiceminister finansów, przestępcy podatkowi zawsze są kilka kroków przed władzą podatkową. - Dlatego do problemu trzeba podchodzić systemowo, a nie akcyjnie - przekonuje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Witold Modzelewski (Instytut Studiów Podatkowych), prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Irena Ożóg (była wiceminister finansów, Kancelaria Ożóg Tomczykowski), dr Janusz Grobicki (miesięcznik finansowy "Bank", Centrum im. Adama Smitha), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker)
Data emisji: 23.02.2017
Godzina emisji: 12.06

fbi/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Oszukiwanie w podatkach? "Przykład idzie z góry"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:30
- Ponieważ politycy nie okazują szacunku do grosza publicznego, to Polacy z wielką rezerwą podchodzą do uczciwego płacenia podatków - mówił Janusz Grobicki z Centrum im. Adama Smitha. - Współczesny patriotyzm to praca i płacenie podatków - odpowiadał Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monako czy Szwecja? Podatki a rozwój i szczęście mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 00:58
- Gdy są wysokie podatki, to państwo osiąga duże wpływy i można z nich fundować różnego rodzaju świadczenia. Podatki uszczuplają jednak dochody obywateli, więc jeśli są niższe, to zamożność jest większa i sprzyjają rozwojowi gospodarczemu - mówi analityk Roman Przasnyski.
rozwiń zwiń