X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 14:09
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w jednym z wywiadów stwierdził, że nie przepisałby recepty na pigułkę "dzień po" nawet ofierze gwałtu.
Audio
  • Lekarze powinni mieć prawo do klauzuli sumienia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Ma prawo, tak jak każdy lekarz ma prawo do odmowy legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia zawartą w ustawie o zawodzie lekarza. Tyle że zdaniem wielu to prawo koliduje z prawem pacjentów.

- Lekarz ma prawo odmówić świadczenia w takiej sytuacji, bo nie chce przykładać ręki do zabicia dziecka, do zakończenia życia ludzkiego - mówi Stanisław Pięta z PiS i dodaje, że "pani, która chce zażyć tego rodzaju tabletkę, może się udać do innego lekarza".

Powoływanie się na klauzulę sumienia, jeśli chodzi o środki antykoncepcyjne, to zdaniem Jana Grabca z PO "nieporozumienie". Poseł uważa, że ostatnie słowa Konstantego Radziwiłła "zasługują na potępienie", ponieważ "minister zdrowia musi pamiętać, że wypowiada się nie tylko jako lekarz, ale określa pewien standard zachowań innych lekarzy".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której swoimi opiniami dzielą się lekarze, eksperci rynku zdrowia i słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Stanisław Pięta (PiS), Jan Grabiec (PO), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Jacek Świeca (radca prawny), Adam Koziorkiewicz (ekspert rynku zdrowia), Medard Lech (ginekolog)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 12.06

mk/fbi


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Protest służby zdrowia. Skok na kasę czy koniecznie dobro?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 20:19
- Z punktu widzenia pacjenta, protesty pracowników służby zdrowia są skokiem na kasę. Rozumiem, że pielęgniarki mają niskie wynagrodzenia, ale to nie dotyczy lekarzy - uważa Stanisław Maćkowiak z Federacji Pacjentów Polskich. Jakie są zaś argumenty drugiej strony sporu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pigułki "dzień po" tylko na receptę?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 16:51
Rząd przyjął projekt zmian dotyczących sprzedaży antykoncepcji awaryjnej. Projekt przywraca recepty na tzw. pigułki "dzień po".
rozwiń zwiń