Czy protest kobiet w Polsce jest uzasadniony?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:40
8 marca na całym świecie to dzień międzynarodowego strajku kobiet. Również w Polsce, choć zapewne motywacje pań protestujących w różnych krajach bywają odmienne.
Audio
  • Czy protest kobiet w Polsce jest uzasadniony? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Warszawa, 08.03.2017. Akcja Kwiaty Polskie - happening przed Sejmem RP w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet 8 Marca
Warszawa, 08.03.2017. Akcja "Kwiaty Polskie" - happening przed Sejmem RP w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet 8 MarcaFoto: PAP/Jacek Turczyk

W strajku biorą udział kobiety z 40 państw świata, walczą głównie o zrównanie swoich praw z tymi, które mają mężczyźni. A czego domagają się kobiety w Polsce? To m.in. zmniejszenie luki płacowej między płciami, dostęp do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji, bezpieczne przerywanie ciąży, dofinansowanie in vitro, rzetelna edukacja seksualna, likwidacja tzw. "klauzuli sumienia" i nauczanie religii jedynie przy parafii, na koszt Kościoła. 

- Każdy podczas tego strajku reprezentuje siebie. Różnica między nami a katoliczkami jest taka, że my walczymy o prawo wyboru dla każdej kobiety, żeby żyła tak, jak chce żyć. Natomiast prawo wyboru polega według części środowisk katolickich na tym, że mamy przyjąć ich wybór modelu życia i poglądów. Tego nie akceptujemy - uważa dr Anita Kucharska-Dziedzic ze Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA.

Socjolog dr Maria Rogaczewska twierdzi, że w Polsce brakuje przede wszystkim fachowej edukacji seksualnej w Polsce. - Młode kobiety mają bardzo mały dostęp do odpowiedzialnej wiedzy i edukacji. I nie chodzi o to, by ideologicznie walczyć o to, kto będzie edukował - czy katolicy czy środowiska lewicowe. Chodzi o to, by ta edukacja była po prostu oparta na wiedzy naukowej - tłumaczy.

Zachęcamy do wysłuchania dyskusji gości audycji "Za, a nawet przeciw".

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA), Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny"), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), dr Maria Rogaczewska (socjolog z UW i UJ, Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przy Episkopacie Polski), Anna Pieruszka-Dróżdż (Fundacja MaMa), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych)

Data emisji: 8.03.2017 
Godzina emisji: 12.08

fbi/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Czy w Polsce kobiety są dyskryminowane?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 13:15
8 marca, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, kobiety z całego świata będą protestować przeciwko łamaniu ich praw.
rozwiń zwiń