X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy karać za obrazę prezydenta?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:56
Trwa dyskusja na temat karania za obrazę głowy państwa. Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna pracuje m.in. nad przepisami zakazującymi znieważania głowy państwa, natomiast posłowie .Nowoczesnej chcą depenalizacji znieważania prezydenta.
Audio
  • Czy karać za obrazę prezydenta? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Chodzi o artykuł 135 kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia za znieważenie prezydenta. Zdaniem zwolenników likwidacji specjalnych zapisów, prezydent zawsze może bronić swojego dobrego imienia, tak jak każdy obywatel.

- Mamy wolność słowa, prezydent to osoba publiczna wystawiona na krytykę, a krytyka nie zawsze jest obrazą. Inna sprawa to pytanie, na ile urzędnik jest w stanie ocenić, czy godność prezydenta naprawdę została urażona - mówi Joanna Augustynowska z .Nowoczesnej, która podkreśla również, że funkcjonujące od lat przepisy nie są dostosowane do czasów powszechnego dostępu do internetu.

- Nie powinniśmy nigdy karać ludzi za to, co mówią, z pewnymi absolutnymi wyjątkami, np. gdy ktoś wygłasza groźby karalne pod czyimś adresem czy zdradza tajemnice państwowe - zaznacza Jacek Wilk z Kukiz'15. - Od tego, aby bronić swoje dobra osobiste, wszyscy mamy drogę cywilną - dodaje polityk i podkreśla, że "z jednej strony prezydent jest osobą wyjątkową, reprezentująca majestat państwa, a z drugiej to jednak tylko urzędnik, który zmienia się co kilka lat".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której o przepisach określających karanie za obrazę głowy państwa w USA, Rosji i Niemczech mówili korespondenci Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Joanna Augustynowska (.Nowoczesna), Jacek Wilk (Kukiz'15), Marek Wałkuski (korespondent PR w Waszyngtonie), Maciej Jastrzębski (korespondent PR w Moskwie), Waldemar Maszewski (korespondent PR w Berlinie), Kazimierz Kik (politolog)
Data emisji: 22.03.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk/mp


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji: