Czy nasze państwo jest nadopiekuńcze?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:35
Według danych EPICENTER sytuacja w Polsce pod względem restrykcyjności przepisów w ciągu ostatniego roku pogorszyła się. Czy to oznacza, że państwo za bardzo ingeruje w nasze życie?
Audio
  • Czy nasze państwo jest nadopiekuńcze? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji o granicach wolności obywatelskiej
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji o granicach wolności obywatelskiej Foto: Anetlanda/Shutterstock

Europejska sieć EPICENTER opublikowała drugą edycję Indeksu Państwowego Paternalizmu w UE. Indeks ten mierzy poziom restrykcyjności przepisów regulujących sprzedaż oraz konsumpcję jedzenia, napojów bezalkoholowych, alkoholu, tytoniu i e-papierosów w 2016 roku w 28 krajach UE. Nowe restrykcje w Polsce spowodowały, że Polska znalazła się na 9. miejscu w najnowszym rankingu (rok temu nasz kraj zajął lepszą, 15. pozycję). Najmniejsze restrykcje - według tych danych - są w Czechach i w Niemczech.

Marek Tatała, wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, podkreślał, że w Polsce przede wszystkim wzrosły restrykcje dotyczące e-papierosów. - Moim zdaniem takie restrykcyjne przepisy niszczą coś, co w życiu społecznym jest bardzo ważne, czyli ludzką odpowiedzialność. Bo one pokazują, że to państwo wie lepiej, państwo kieruje naszym życiem i niszczy możliwość podejmowania przez nas decyzji. Ja jestem zwolennikiem systemu, który opiera się na odpowiedzialności, a nie na państwowych restrykcjach - mówił Marek Tatała.

Marek Tatała Jestem zwolennikiem systemu, który opiera się na odpowiedzialności

Mecenas Jakub Pietrusiak zgodził się z tym, że "produkujemy za dużo prawa". - Często uwaga ustawodawcy niestety skupia się na kwestiach, które chyba nie są najbardziej palące lub przepisy są redagowane w sposób nie do końca precyzyjny - mówił prawnik. Dodał, że prawo w Polsce zbyt często jest zmieniane, przepisów jest za dużo i zdarza się, że nie są wzajemnie harmonizowane.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju), Jakub Pietrusiak (kancelaria CGS Czyżowski Żukowski), Andrzej Faliński (ekspert zajmujący się handlem), Jacek Bondarewicz (filozof), Marcin Bogucki (socjolog), Janusz Grobicki (Centrum im. A. Smitha, miesięcznik "Bank")
Data emisji: 16.05.2017 
Godzina emisji: 12.07

ei/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Czy należy poszerzyć zakres obrony koniecznej?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 15:00
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt zmian w Kodeksie karnym, które rozszerzają zakres obrony koniecznej. Na ile istotna jest to zmiana i co będzie oznaczała?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kary dla pieszych z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:00
To duży problem i ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jakże często pieszy na pasach zamiast uważać wpatruje się w ekran ukochanego smartfona...
rozwiń zwiń