X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy jesteśmy skazani na hałas uliczny?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 16:16
Naukowcy obserwują w Polsce wzrost nasilenia hałasu komunikacyjnego. Ruchliwa ulica generuje hałas na poziomie 90 decybeli. Hałas powyżej 85 decybeli jest w każdym przypadku szkodliwy dla zdrowia.
Audio
  • Czy jesteśmy skazani na hałas uliczny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Skullman/Pixabay

Co nam grozi? Utrata słuchu, zakłócenia snu, osłabienie procesów poznawczych, zwiększone ryzyko chorób krążenia i osłabienie zdrowia psychicznego...

- W krajach skandynawskich były wykonywane badania młodych osób używających często słuchawek. Ci ludzie są już półgłusi - twierdzi dr inż. Radosław Kucharski z Instytutu Ochrony Środowiska. Specjalista dodaje, że ok. 25 do 33 proc. z nas jest eksponowanych na hałas powyżej granic, które możemy tolerować.

Czy do hałasu można się przyzwyczaić? I czy takie przyzwyczajenie powoduje, że ten hałas nam nie szkodzi? - Myślę, że w pewnym zakresie można. Jeżeli pewne dźwięki przestają nas drażnić, to przestajemy je traktować jako hałas. Nasz mózg ma tę cudowną właściwość, że potrafi z morza dźwięków wyławiać te, które są dla niego istotne. Pozostałe ignoruje - mówi dr Elżbieta Włodarczyk, lekarz audiolog, foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której więcej mówimy na temat słuchu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr inż. Radosław Kucharski (Instytut Ochrony Środowiska), Joanna Bugaj (prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu), Witold Urbanowicz (portal TransportPubliczny.pl), dr Elżbieta Włodarczyk (lekarz audiolog, foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu), Adrian Furgalski (zespół doradców gospodarczych TOR)
Data emisji: 25.05.2017 
Godzina emisji: 12.06

fbi/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Dostęp do ginekologa dla nieletnich. "Mamy z tym problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:26
- Dostęp kobiet niepełnoletnich do ginekologa to pomysł dobry i sprawdzony w innych państwach, a wynikający z tego, że doświadczamy zjawiska zwanego przyspieszeniem rozwoju - podkreśla lekarz seksuolog, Aleksandra Robacha. Przeciwnicy są zdania, że w ten sposób dojdzie do swobodnego dostępu do antykoncepcji i przyzwolenia na współżycie wśród nieletnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za i przeciw obowiązkowym szczepionkom

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:06
- Ludzie, którzy zachorują np. na chorobę Heinego-Medina, będą walili głową w ścianę, tylko będzie już za późno, by cokolwiek z tym zrobić - mówi lekarz komentujący w ten sposób niechęć do obowiązkowych szczepień.
rozwiń zwiń